1. prosince 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pojistit se dobře, nebo levně? Povinné ručení už není jen o ceně

Dopravní nehoda (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní nehoda (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Cenová válka o povinné ručení skončila, protože níž už se s cenou nedalo jít. Současné zdražování proto pojišťovny kompenzují novými službami, důrazem na kvalitu, servis a benefity.

„Pojišťovny si nyní chtějí konkurovat kvalitou služeb,“ říká mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata. „Jak rychle se o vás postarají, kdy dorazí likvidátor, jak rychle budete mít peníze na účtu, jestli dostanete náhradní vůz.“  

I dnes se dá ušetřit, cenu pojištění ovlivňuje mnoho parametrů. Ale ne vždy se nejnižší možná sazba vyplatí. „Zejména náročnější klienti by neměli vybírat prvotně podle ceny,“ říká Filip Zadražil, regionální ředitel poradenské firmy Fincentrum. „Často využívané internetové srovnávače mohou pomoci udělat úvodní představu, nicméně doporučuji konzultaci s nezávislým odborníkem, který klientovi pomůže vybrat nejvhodnější variantu i se správným nastavením smluv.“ 

Povinné ručení v roce 2015

Povinné ručení v roce 2015.

Pokud se stanete viníkem dopravní nehody, v níž figuruje kamion vezoucí hodnotný náklad, a navíc dojde ke zranění, nejnižší zákonný pojistný limit 35 milionů korun vám stačit nebude a mnohé budete muset platit ze svého. A to tím spíš, že nový občanský zákoník přinesl skokový nárůst finančního odškodnění na zdraví v případě zavinění dopravní nehody. 

Dobře, nebo levně?

„Vždy se klienta ptám: Chcete pojistit dobře, nebo levně? Raději doporučuji sáhnout po střední variantě povinného ručení, rozdíl v ceně není nijak vysoký,“ říká poradce Zdeněk Křenek ze společnosti Finvision. O výši pojistného se dá samozřejmě s pojišťovnou diskutovat. Že je hlavní nemlčet, se přesvědčil třicetiletý Vladimír Koukal, kterému pojišťovna cenu povinného ručenísnížila až poté, co přišel s tím, že odchází. 

ČTĚTE TAKÉ:

„Takový tendr se klientovi vyplatí zejména poté, co získá zajímavější nabídku od konkurenční pojišťovny. S tímto dokumentem může oslovit současnou pojišťovnu a nižší cenu opravdu získat,“ potvrzuje poradce Zadražil. Nebo si alespoň přijít na zajímavé slevy a benefity, o kterých jste dosud netušili. 

Slušná jízda nese ovoce

Výši ceny povinného ručení mohou ale ovlivnit i sami řidiči tím, jak jezdí. Nejdůležitějším kritériem při výpočtu ceny povinného ručení je totiž bezeškodní průběh. Funguje na principu bonusů a malusů: čím méně bouráte, tím méně platíte. Řidiči, kteří jezdí bez nehod, mohou díky bonusu na povinném ručení u některých pojišťoven ušetřit až 60 procent. 

Připojištění skel se před pár lety stalo jednou z prvních bonusových nabídek k povinnému ručení. Aprávě služby navíc a benefity patří k tomu, čím se dnes pojišťovny snaží oslovit klienty. Například Česká pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna, Uniqa nebo Hasičská vzájemná pojišťovna nabízejí u některých produktů, že první zaviněná nehoda nemá vliv na bonus, který snižuje cenu při dlouhodobém ježdění bez nehod. 

Wüstenrot poskytuje třicetiprocentní bonus za jízdu bez nehod už po dvou letech nebo asistenci i v případě, že vám dojde palivo nebo si zabouchnete klíčky. Stejně se o vás postará také AXA. Slavia a Česká podnikatelská pojišťovna začaly k povinnému ručení nabízet pojištění občanské odpovědnosti pro případ, že klient způsobí v běžném životě škodu někomu jinému. Uniqa zavedla v rámci asistenčního servisu službu Právník do auta, Kooperativa zase nabízí slevu 15 procent v případě, že se klient zaváže, že v následujících třech letech nezpůsobí svým vozem škodu.

Eva Fryšarová, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?