2. srpna 2012 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Povinné ručení zdraží, pojišťovny prodělávají

Povinné ručení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povinné ručení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny povinného ručení, které v posledních letech vytrvale klesaly, by měly začít mírně růst. Jejich další pokles je neudržitelný, protože na nových pojistkách všechny pojišťovny prodělávají.

Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami, kterým letos v povinném ručení dále rostly náklady na úhradu škod, a to zejména škod na zdraví.

V posledNích třech letech povinné ručení zlevňovalo

"Každoročně se zvyšuje objem vyplacených peněz na škody z povinného ručení, přesto jsme byli již minimálně tři roky svědky snižování cen povinného ručení. Pojistné u nově uzavíraných pojistek dokonce loni klesalo nejrychleji za poslední roky," řekla mluvčí Allianz Dagmar Koutská.

ČTĚTE TAKÉ:

Dlouhodobě je ale tento trend podle ní neudržitelný, neboť pojišťovny by nebyly schopny z vybraného pojistného vytvářet dostatečné rezervy na úhradu škod, a uspokojovat tak nároky poškozených účastníků dopravních nehod.

Škod na zdraví je stále více

Objem škod vyplácených z povinného ručení každoročně narůstá. Hlavní negativní proměnnou jejich vývoje jsou škody na zdraví, jejichž objem meziročně skokově roste, uvedl mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.

"Na trhu pojištění motorových vozidel panuje regulérní cenová válka, a toto pojištění se tak dostává na hranici ekonomické únosnosti. Začátkem loňského roku spadly ceny nových smluv meziročně až o pětinu. Na nových pojistkách dnes všechny pojišťovny v průměru prodělávají. Jediné, co jim umožňuje přežít, jsou pojistky uzavírané v předchozích letech," upozornil.

"V meziročním srovnání škod máme nárůsty v řádech jednotek procent. Platí to jak u škod "plechových", tak ještě výrazněji u škod na zdraví.

Pojišťovny budou muset sáhnout ke zdražení cen u povinného ručení, které se bude pohybovat diferenciovaně u různých skupin klientů," souhlasila mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková. Vzhledem k tomu že objem vybraného pojistného má stále klesající trend, lze i podle mluvčího Kooperativy Milana Káni předpokládat stagnaci cen nebo jejich mírný nárůst. "Ale záleží především na skutečně doloženém vývoji škod klienta," dodal.

Ceny jsou na minimu

Ceny povinného ručení se již dostaly na své minimum a příliš klesat nebudou, míní i ředitel internetového srovnávače Česképojištění.cz Pavel Ronovský. "Přesto nás ale pravděpodobně žádné velké cenové otřesy nečekají.

Očekáváme postupné zdražování v řádu jednotek procent. Na trhu se totiž objeví 70 000 klientů Direct pojišťovny, která nedávno ukončila svoji činnost. O tyto klienty, jimž postupně končí pojistné smlouvy, se nejspíš strhne boj, v němž jednou z neúčinnějších zbraní bude právě cena," podotkl.

Průměrné roční pojistné nových smluv povinného ručení osobních automobilů v prvním čtvrtletí 2012 kleslo proti roku 2008 v jednotlivých tarifních skupinách podle analýzy společnosti Deloitte o 21 až 35 procent. Mezi hlavní příčiny poklesu cen patří podle odborníků cenová válka mezi pojišťovnami.

Povinné ručení poskytuje 14 pojišťoven. Většina z nich sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje je podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru a dalších kritérií. Pojišťovny nabízejí klientům čím dál víc možností připojištění k povinnému ručení, nabízejí též různé slevy. Srovnání jednotlivých produktů pojišťoven je tak obtížné.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!