11. února 2008 9:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

„Povolte internetové sázky“

Logo internetové sázkové kanceláře Betandwin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo internetové sázkové kanceláře Betandwin. | foto: Reprofoto

PRAHA Sázkové kanceláře poslaly ministerstvu návrh, jak by podle jejich představ mělo internetové sázení vypadat. V Česku by ho mohly provozovat jen licencované firmy a sázkaři by se museli nejdříve registrovat na jejich kamenné prodejně.

„Je pravda, že sázkové kanceláře iniciují jednání. Bude záležet na návrzích, které předloží, a na čem se případně shodneme,“ řekl LN šéf loterijního odboru ministerstva financí Petr Vrzáň. V rozhovoru potvrdil, že je možné se dohodnout na hraní registrovaných hráčů v případě kurzových sázek. Naopak tvrdě odmítl tzv. hry kasinového typu, jako je například internetová ruleta.

České sázkové kanceláře sice neočekávají, že by jejich příjmy razantně narostly v případě, že ministerstvo internetové sázení povolí, přesto o něj stojí. „Fortuna je na internetové sázení připravena více než rok,“ potvrdil generální ředitel společnosti Martin Todt. „Současná situace je pro nás diskriminační. Žádná ze zahraničních firem, které v ČR nabízejí a provozují internetové sázení, nemusela nikdy čelit jakémukoli postihu ze strany českých institucí či orgánů,“ dodal.

Nový herní zákon, který by měl přinést definitivní řešení tohoto problému, se připravuje, odhaduje se ale, že ho parlament schválí nejdříve za dva roky. Ministerstvo se několikrát pokoušelo zamezit zahraničním firmám nabízet v ČR internetové sázení. Nikdy se mu to ale nepodařilo. Policie zatím podle Petra Vrzáně vždy stíhání odložila, protože neshledala porušení zákona.

Proti zákazům internetového sázení je i Evropská unie, která považuje taková opatření za omezení volného vnitřního obchodu mezi jednotlivými státy sedmadvacítky. „Když zakážeme on-line sázení, Evropská komise proti nám zakročí stejně jako proti ostatním zemím a požene nás před Evropský soud. Ten může Česku uložit značnou pokutu a přinutit ho ke změně legislativy,“ řekl LN mluvčí internetové sázkové kanceláře bwin Ondřej Schmidt.

Internetové sázkové kanceláře zaznamenaly nedávno další vítězství. Proti Německu už komise kvůli zákonu zakazujícímu on-line sázení zahájila právní kroky. Ve Švédsku pak minulý týden Nejvyšší soud uznal, že internetové sázkové kanceláře mají právo inzerovat své služby v médiích.