3. října 2012 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Požár jim zkazil dovolenou, rodina vysoudila desetitisíce zpět

V Řecku řádí požáry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Řecku řádí požáry. | foto: ČTK

BRNO Rodina, jejíž dovolenou v Řecku přerušil nebezpečný požár, má nárok na vrácení většiny peněz. Ve sporu klientů s cestovní kanceláři Blue Style to potvrdil Nejvyšší soud. Rodina s půlročním dítětem údajně přečkala nejhorší řádění plamenů v loďce na moři, pak se raději na vlastní náklady vrátila do Česka.

Událost se stala v srpnu 2006, kdy poloostrov Chalkidiki na severu Řecka zasáhly prudké požáry. Plameny vyhnaly z hotelů tisíce turistů. Česká rodina přijela na Chalkidiki 20. srpna. Za dovolenou zaplatila 63 600 Kč.

Den po příletu vypukl požár a rodina se tak na kritickou dobu uchýlila na loďku. Po návratu do hotelu nefungovala elektřina a netekla voda, celou oblast prý zahaloval dým. Dokonce i česká ambasáda rodině nedoporučila, aby v zasaženém území setrvala.

Cestovní kancelář ale navrhovala, aby turisté zůstali na místě, a slibovala jim například výlety do okolí. Rodina nabídku nevyužila a za vlastní peníze odjela do Česka.

ČTĚTE TAKÉ:

Pražské soudy později uznaly, že pokračování zájezdu s malým dítětem nebylo v dané lokalitě objektivně možné a obvodní soud pro Prahu 1 přiznal rodině 20 000 korun.

Městský soud v Praze poté částku potvrdil, ale navíc rodině přisoudil ještě dalších 34 514 korun jako náhradu za nevyčerpané dny dovolené.

V dovolání k Nejvyššímu soudu trvala cestovní kancelář na tom, že byla schopná poskytnout rodině sjednané služby, případně zajistit jiné ubytování. Soudy prý hodnotily důkazy příliš jednostranně, čímž porušily princip rovnosti stran.

Nejvyšší soud ale dovolání odmítl, aniž se zabýval podstatou sporu. Ani jedna z přiznaných částek totiž samostatně nepřesahuje limit pro přípustnost dovolání.

"Protože potvrzujícím ani měnícím výrokem odvolacího soudu nebylo rozhodnuto o peněžitém plnění převyšujícím částku 50 000 korun, je přípustnost dovolání vyloučena," rozhodl Nejvyšší soud.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!