Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pozemky jsou připraveny, na řadě je Hyundai

Vůz Hyundai | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůz Hyundai | foto: Reprofoto

PRAHA Stát se dohodl s majiteli pozemků v průmyslové zóně v Nošovicích a od pondělí jim začne převádět první peníze kvůli výstavbě závodu automobilky Hyundai.

Na řadě je nyní firma Hyundai, jež by měla na přelomu letošního a příštího roku oznámit definitivní rozhodnutí, kde evropskou továrnu za 35 miliard až 40 miliard korun s roční kapacitou 300.000 automobilů postaví. O investici se uchází také Polsko.

Pro stavbu zóny v Nošovicích, kterou jihokorejská firma pro svůj závod preferuje, vykoupí kraj s pomocí státu kolem 300 hektarů pozemků. Hejtman Evžen Tošenovský (ODS) dnes podepsal smlouvy, jež kraji umožňují čerpat státní podporu na přípravu této průmyslové zóny.

Na první etapu výkupů má podle smluv od tátu k dispozici asi 202 milionů korun. Kraj výkupy pozemků a odinných domů rozdělil do dvou etap. V první by mělo být od majitelů odkoupeno asi 105 hektarů půdy a 11 rodinných domů, což bude stát okolo 207 milionů korun, z této částky kraj zaplatí přibližně pět milionů korun.

Peníze na druhou část výkupů by měl mít kraj k dispozici v lednu. Ve druhé etapě se podle předběžných údajů počítá s výkupem 207 hektarů a devíti domků. Ze státního rozpočtu by pro tyto účely mělo být uvolněno přes 335 milionů korun.

Peníze, které by měl do druhé etapy investovat kraj, zatím nejsou známy.  Moravskoslezskému kraji se poslední problémy s výkupem pozemků v nošovické průmyslové zóně podařilo vyřešit v pátek.

Podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna je po dohodě o výkupu pozemků v Nošovicích velmi vysoká pravděpodobnost, že tato obří investice opravdu skončí na severní Moravě.

"Hlavním problémem byla nepřipravenost průmyslové zóny na severní Moravě. To je dnes odstraněno. Myslím, že je poměrně dost velká jistota, že Hyundai na severní Moravě opravdu nový závod postaví," řekl dnes Jahn v diskusním pořadu televize Prima.

Dodal, že vedení společnosti Hyundai by o umístění této investice mohlo rozhodnout na přelomu letošního a příštího roku. Automobilka Hyundai nyní podle Jahna čeká na potvrzení toho, že nošovická zóna je připravena. Příslušné dopisy nyní chystá moravskoslezský hejtman a ministerstvo průmyslu a obchodu.

Premiér Jiří Paroubek dnes v diskusním pořadu televize Nova uvedl, že během následujících tří týdnů je kvůli investici firmy Hyundai připraven odcestovat na jednání do Koreje.

"Protože i ta změna na pozici místopředsedy české vlády (Martina Jahna) je věc, kterou Korejci velmi citlivě vnímají a dávají to tak trošku do souvislosti s tímto projektem. A já bych nechtěl, aby to bylo v souvislosti s tímto projektem," uvedl Paroubek.

Jahn by měl z vlády odejít na vlastní žádost do konce roku. Nová továrna automobilky Hyundai by podle Hanuše Krejčího z agentury CzechInvest v roce 2009 zvýšila růst českého hrubého domácího produktu až o 1,5 procenta.

CzechInvest předpokládá v nové automobilce 3000 přímých pracovních míst. Ekonomové se ale podle Krejčího rozcházejí v množství nepřímých míst, která by díky nové továrně vznikla. Někteří hovoří o 10.000, jiní až o 20.000 nepřímých pracovních místech.

"Já se v tomto případě pohybuji někde uprostřed. Troufám si říci, že nepřímých pracovních míst u subdodavatelů či v terciární sféře bude až 15.000," uvedl Krejčí v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Dodal, že společnost Hyundai může od státu získat investiční pobídky v celkové hodnotě až 3,5 miliardy korun. Do této částky jsou podle Krejčího zahrnuty přímé investiční pobídky i daňové prázdniny.
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz