23. února 2010 16:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pozor: firmy začaly více sledovat aktivity zaměstnanců na internetu

Ženy u PC | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy u PC | foto: shutterstock.com

PRAHA Firmy kvůli hospodářské krizi mnohem více sledují, zda jejich zaměstnanci v pracovní době neztrácejí čas například hraním internetových her či chatováním na sociálních sítích. Před dvěma roky různé monitorovací programy využívala denně zhruba pětina firem a nyní jich tak činí 74 procent.

Získané informace mohou podniky využít například při snižování počtu zaměstnanců. Vyplývá to ze statistik společnosti truconneXion, která vyvinula speciální monitorovací program.

"Zaznamenali jsme za poslední rok zhruba šedesátiprocentní navýšení prodeje monitorovacího modulu AuditPro, který umí zjišťovat, jestli zaměstnanci netráví pracovní čas na Facebooku, brouzdáním na internetu, stahováním filmů či softwaru nebo hraním her," sdělil dnes ČTK člen představenstva technologické společnosti truconneXion řekl Robert Kleiner.

Pětina pracovní doby zahálkou
Češi totiž podle průzkumu stráví v průměru pětinu pracovní doby zábavou. "Průměrně 1,5 hodiny denně, tedy téměř jeden celý pracovní den v týdnu, se Češi v práci věnují zejména Facebooku a hraní her.

Zaměstnavateli takové informace mohou posloužit třeba při rozhodování, koho propustit, pokud musí firma zeštíhlovat. Pokud zaměstnanec tráví pravidelně na Facebooku značnou část pracovní doby, je pro zaměstnavatele vlastně pouze nepotřebnou nákladovou položkou," podotkl Kleiner.

Tlak na omezení nákladů v období ekonomické krize stoupá, přičemž jednou z nejvyšších rozpočtových položek každé firmy tvoří právě náklady na zaměstnance. Kvůli hraní her v pracovní době a brouzdání po internetu musely desítky lidí opustit například kopřivnickou Tatru nebo ostravský magistrát.

Solitér už nevede
Po dlouhou dobu vedla tabulku odpočinkových aplikací karetní hra Solitaire. V roce 2007 ji zastínily online strategické hry typu Travian a návrat karet se neočekává ani letos. Prim od loňska drží sociální sítě typu Facebook, na kterých tráví čas drtivá většina zaměstnanců v kancelářských profesích.

ČTK