7. dubna 2009 12:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pozor na čokoládové zajíce a vajíčka

Velikonoční zajíc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoční zajíc | foto: Michal Novotný, Lidové noviny

PRAHA Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) upozorňuje lidi aby před Velikonocemi při nákupu nejrůznějších čokoládových figurek kontrolovali jejich složení. Podle sdružení jsou totiž v obchodech nabízeny figurky označené jako čokoládové, ačkoliv podle složení nemají s čokoládou nic společného.

Sdružení také varuje spotřebitele, aby byli více než obezřetní při nákupu vajec. Syrová vajíčka mohou být zdrojem různých onemocnění počínaje zažívacími problémy a salmonelózou konče. SOS proto radí spotřebitelům, aby vybírali vejce čistá, s neporušenou skořápkou, a především s údajem o minimální trvanlivostí i velikosti. Spotřebitelé by se také měli zajímat o to, jak jsou v prodejně uskladněná.

"Vyhláška stanovuje, že vejce musejí být skladována v rozmezí od pěti do 18 stupňů Celsia a v žádném případě nesmějí být vystavena přímému slunci. Čím větší teplota, tím se snižuje doba jejich použitelnosti," uvedlo SOS.

Některé hypermarkety to podle něj nedodržují a zboží nyní nabízejí bez jakýchkoliv opatření uprostřed prodejny, kde teplota bude určitě vyšší než stanovených maximálních 18 stupňů Celsia, uvedl mluvčí SOS Jan Mišurec.

ČTK