7. dubna 2009 12:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pozor na čokoládové zajíce a vajíčka

Velikonoční zajíc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoční zajíc | foto: Michal Novotný, Lidové noviny

PRAHA Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) upozorňuje lidi aby před Velikonocemi při nákupu nejrůznějších čokoládových figurek kontrolovali jejich složení. Podle sdružení jsou totiž v obchodech nabízeny figurky označené jako čokoládové, ačkoliv podle složení nemají s čokoládou nic společného.

Sdružení také varuje spotřebitele, aby byli více než obezřetní při nákupu vajec. Syrová vajíčka mohou být zdrojem různých onemocnění počínaje zažívacími problémy a salmonelózou konče. SOS proto radí spotřebitelům, aby vybírali vejce čistá, s neporušenou skořápkou, a především s údajem o minimální trvanlivostí i velikosti. Spotřebitelé by se také měli zajímat o to, jak jsou v prodejně uskladněná.

"Vyhláška stanovuje, že vejce musejí být skladována v rozmezí od pěti do 18 stupňů Celsia a v žádném případě nesmějí být vystavena přímému slunci. Čím větší teplota, tím se snižuje doba jejich použitelnosti," uvedlo SOS.

Některé hypermarkety to podle něj nedodržují a zboží nyní nabízejí bez jakýchkoliv opatření uprostřed prodejny, kde teplota bude určitě vyšší než stanovených maximálních 18 stupňů Celsia, uvedl mluvčí SOS Jan Mišurec.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!