19. srpna 2011 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pozor na jedlou borovici, chuti se nezbavíte týdny

Piniová jádra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piniová jádra |

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nechala z trhu stáhnout jádra borovice pinie, která nějakou dobu po konzumaci vyvolávají v ústech hořkou chuť.

Na jazyku přitom může zůstat po celé týdny, navíc se zintenzivňuje, když člověk jí či pije cokoliv jiného, zejména sladkosti. Piniová jádra pocházejí z Pákistánu. Stažení se týká jedné šarže, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí SZPI Michal Spáčil.

Výrobek je v obchodech k dostání pod názvem "Ensa píniové jadrá". Stažení se týká padesátigramového balení s minimálním datem trvanlivosti do 19. srpna 2011. Jádra byla balena ve společnosti Encinger na Slovensku, odtud byla dovezena do ČR.

Spáčil upozornil, že hořkou chuť konzument na první ochutnání nepozná. "Za normálních okolností mají tato semínka nasládlou pryskyřičnou chuť. S odstupem několika hodin po požití však začne konzument pociťovat zvláštní a nepříjemné chuťové vjemy," popsal. Označují se anglickým názvem "pine mouth syndrome". Pachuť může podle Spáčila v ústech přetrvat i více než 14 dní.

Negativní dopady nejakostních jader na lidské zdraví lékaři nezaznamenali. Podle mluvčího mohou mít lidé vzhledem k datu trvanlivosti výrobek ještě doma. SZPI nedoporučuje jeho konzumaci.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!