Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Nabídka práce z domova: past, která může končit exekucí

Seniorka, ilustační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seniorka, ilustační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Pětašedesátiletá Zdena L. z Prahy si chtěla k důchodu trošku přivydělat. Rozhodla se proto využít nabídky firmy Sousedské služby, která v inzerátu slibovala pomoc při hledání a zprostředkování práce.

Práci ale firma důchodkyni nesehnala, místo toho na ni poslala exekutora. Místo hledání práce firma pouze zveřejnila inzerát na internetu. Za to chtěla 2400 korun.

„Polovinu z částky jsem zaplatila, ale žádnou práci mi nesehnali, takže druhou částku už jsem platit nechtěla,“ říká Zdena, která očekávala, že jí firma aktivně najde práci. Proto okamžitě odstoupila od uzavřené smlouvy. Za několik týdnů jí však přišel dopis, že má zaplatit víc než 4800 korun, jinak že na ni firma pošle exekutora.

ČTĚTE TAKÉ:

Místo zprostředkování práce prodávají firmy webovou inzerci

Pětašedesátiletá důchodkyně není jediná, kdo se cítí být firmou podvedený. U sdružení pro obranu spotřebitelů si na podivné jednání firmy, která u klientů vyvolává pocit, že jim sežene práci, ale ve skutečnosti jen prodává webovou inzerci, stěžují desítky lidí. Firma pod záminkou hledání práce nechá klienty podepsat smlouvu na dva roky a inkasuje 4800 korun. Ty mají lidé zaplatit buď najednou do 14 dnů, nebo v pravidelných měsíčních splátkách.

Pokud se klient s pravidelnou platbou opozdí, inkasuje firma pokutu 0,2 procenta z dlužné částky za každý započatý den prodlení. Pokud se pak klient opozdí se zaplacením déle než pět dnů, naúčtuje si společnost ještě 250 korun a celou dlužnou částku zesplatní. Když na zaplacení téměř pěti tisíc korun její klient nemá, pošle na něj exekutora.

Klamavá reklama

Podle oslovených sdružení na obranu spotřebitelů se firma chová podvodně. Navenek se prezentuje jako zprostředkovatel práce, místo toho ale jen vybírá peníze za inzerci na internetu. „Podle nás se jasně jedná o klamavou reklamu,“ říká právnička sdružení Spotřebitel.net Lucie Petránková.

Spojit se s vedením firmy nebylo možné. „Telefon na nikoho z vedení dát nemohu, k věci se víc nebudu vyjadřovat,“ uvedl pracovník na kontaktním telefonu firmy.

ČTĚTE DÁLE:

Firma Sousedské služby ale není zdaleka jediná, na kterou si lidé hledající marně práci stěžují. Inkasování peněz je totiž zřejmě hlavní pracovní náplní také firmy Česká konzultační. Ta pracovní místo podmiňuje povinným školením obchodních dovedností. Školení trvá 12 dní a nezaměstnané vyjde na 4400 korun. Problémem je, že jakmile chtějí nezaměstnaní po skončení školení nastoupit do práce, firma je nepřijme. Samotná firma se nařčení brání.

„Všem, kteří u nás pak nastoupí, peníze vrátíme formou náborového příspěvku,“ řekl v minulosti Jan Hroch, předseda představenstva Česká konzultační.

Obchodní zástupce s podezřele tučnými zisky

Kromě podobných firem, které se snaží z lidí vylákat přímo peníze, si pak ale nezaměstnaní stále častěji stěžují i na firmy, které nabízí práci obchodního zástupce nebo prodejce bankovních či telekomunikačních služeb.

Ty totiž v inzerátech nebo na pohovorech naslibují obrovské výdělky, často ale zapomenou říct, že peníze jsou podmíněny nereálnými pracovními výkony.

„Ve firmě jsem pracoval několik měsíců. Firma mi slíbila fixní mzdu 20 tisíc korun. Když jsem na výplatu dostal jen necelé tři tisíce, dost mě to překvapilo,“ píše na webu Podvodnefirmy.cz jeden z poškozených a dodává, že někteří zaměstnanci nedostali výplatu vůbec, protože podle firmy prý nedokázali splnit všechny požadavky.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...