21. prosince 2009 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pozor na nebezpečný zapalovač, může zastavit kardiostimulátor

Nebezpečný zapalovač ve tvaru revolveru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebezpečný zapalovač ve tvaru revolveru | foto: Česká obchodní inspekce

PRAHA Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila na tuzemském trhu nebezpečný zapalovač novelty ve tvaru koltu s žertovným zařízením, který při používání vydává elektrický výboj. Výrobek představuje riziko pro malé děti, navíc je nebezpečný pro osoby s kardiostimulátorem.

ČOI proto prodej výrobku zakázala, sdělil dnes ČTK mluvčí inspekce Tomáš Vozáb. "Při zatlačení na spoušť koltu pro zapálení dostane uživatel elektrickou ránu, která způsobí stah svalstva, brnění ruky a popálení pokožky prstu," uvedl Vozáb. Hrozí rovněž riziko požáru, doplnil.

Původ výrobku ČOI při kontrole nezjistila. Zapalovač není ve shodě s požadavky nařízení vlády o bezpečnosti zapalovačů uváděných na trh. Zapalovač neobvyklého typu je vždy považován za nebezpečný a nesmí se prodávat, upřesnil mluvčí.

Prodej podobného zapalovače s elektrickým výbojem zakázala ČOI už koncem listopadu. Zákaz se tehdy týkal zapalovače ve tvaru mobilního telefonu.

Lidovky.cz