6. ledna 2010 12:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pozor na novoroční slevy, ne všechny jsou totiž slevy

Slevy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slevy | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé by při nákupech zlevněných výrobků měli být obezřetní, protože ne všechny novoroční slevy jsou výhodné a zboží lze často pořídit levněji. Zjistili to odborníci ze srovnávače cen a zboží Heureka.cz, kteří provedli průzkum slev ve stovkách internetových obchodů a několika desítkách kamenných prodejen.

"Internetové i kamenné obchody lákají letos k nákupu akčními newslettery, letáky a masovou reklamou, v níž nakupující ohromují vysokými slevami. Nakupující by se ale neměli nechat nachytat na slovo akce či sleva nebo na číslo 50 nebo dokonce 70 procent. Zboží může být i tak dražší než u ostatních internetových obchodů," sdělil dnes ČTK Tomáš Hodboď z Heureka.cz.

Podle něj rozdíl mezi akční nabídkou a nejnižší zjištěnou cenou
jednotlivého zboží může nyní činit i 25 procent. Před nákupem se proto podle něj vyplatí porovnat nabídku ostatních internetových obchodů.

"Největší rozdíly mezi nejnižší cenou na internetu a
v akční nabídce obchodu jsme nacházeli mezi kamennými obchody, převážně v sortimentu elektro. Téměř u každého akčního produktu jsme našli ještě lepší cenu na internetu. Naopak v odvětví sportovního zboží se ceny v akcích již velice blížily cenám na internetu," podotkl Hodboď.

Slevy předchází zdražení
Hodboď upozornil, že někteří obchodníci zboží nejprve zdraží, aby pak na výraznou slevu mohli nalákat nakupující. Prodejci také často výši slevy vypočítají z výrobcem doporučené maloobchodní ceny, za kterou se produkt ale prakticky neprodává. "Výše slevy je pak opravdu jen na oko," uvedl.

Novoroční výprodeje jsou v Česku v plném proudu a ceny sezónního sortimentu v obchodech klesly o desítky procent. Levnější je nejen zimní oblečení, ale také spotřební elektronika, hračky či sportovní potřeby.

Slevy nabízejí například sportovní prodejny Hervis, obchody se spotřební elektronikou Euronics či obchodní domy s nábytkem Kika. Novoroční výprodej ve středu zahájí také hypermarkety Albert, které vybrané zboží zlevní až o 70 procent. "S první velkou vlnou slev jsme začali již před Vánocemi. Nyní začíná druhá vlna slev, která potrvá až do 12. ledna," sdělil ČTK mluvčí prodejen Albert Libor Kytýr.

ČTK