Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pozor na předváděcí akce. Zboží je předražené a nejde reklamovat

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé, kteří nakupují výrobky na předváděcích akcích, zboží často nemohou reklamovat ani vrátit. Nelze totiž dohledat sídlo prodejce. Vyplývá to ze zkušeností pracovníků poradny Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

Sdružení nedávno zahájilo rozsáhlou informační kampaň, pomocí které zejména starší lidi upozorňuje na rizika při nákupu zboží na předváděcích akcích. To má zpravidla pochybnou kvalitu a je předražené.

"V případě nákupu v kulturním domě kupujícímu nezbývá než věřit, že na smlouvě uvedená adresa je pravdivá. Je sice pravdou, že taková adresa by z pohledu českého právního řádu měla být pravdivou a skutečnou, ale v praxi tomu tak nebývá," uvedl právník SOS Miroslav Huml.

Jako příklad zmínil společnost z Mělníka, která se na předváděcí akce specializuje. "Z Mělníka se přesunula do obce Hoštka v okrese Litoměřice, kde si jako provozovnu zvolila na adrese Labské Vinice 9E dřevěnou boudu, primárně sloužící patrně k uskladnění nářadí," podotkl Huml, podle kterého na takovou adresu lze jen s velkými obtížemi doručit písemnosti. "Z tohoto důvodu se pro spotřebitele stává touto cestou prakticky nemožné odstoupit ve lhůtě 14 dnů od kupní smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání. Stejně tak nemožné je domoci se reklamace," upozornil Huml.

Ignorace stížností, změna majitele a nakonec likvidace

Reklamace se podle Humla zřejmě nedomůžou ani klienti další společnosti, která lidem prodávala domácí spotřebiče a nádobí za cenu až bezmála 30.000 korun. "Přestože tato společnost v posledních měsících přijímala korespondenci a dokonce si čas od času nechala i poškozené zboží zaslat, tak dle vyjádření některých našich klientů již opravené zboží nevrátila a veškeré dopisy s výzvou na vydání bezdůvodného obohacení ignorovala," uvedl Huml.

Firma v létě změnila majitele a podle Humla pravděpodobně skončí v úpadku či likvidaci, na což doplatí stovky jejích zákazníků, kteří chtějí odstoupit od kupní smlouvy a vrátit peníze.

Podobná situace je také u některých prodejců, kteří lidem nabízejí zboží v přední části supermarketů. Problémy byly například s jednou plzeňskou firmou, která v supermarketech prodávala masážní křesla. "Na jejich plzeňské adrese dopisy taktéž nikdo nepřebírá," dodal Huml, podle kterého zákazníci této firmy nemají šanci zboží reklamovat.

Datové schránky jako naděje

Naději nespokojených zákazníkům dávají datové schránky, které si musí zřídit každý podnikatel. Pokud do 30 dnů není reklamace vyřízena, lze postupovat jako by šlo o vadu neodstranitelnou a kupující má právo odstoupit od smlouvy. "Takovéto odstoupení je jednostranným právním úkonem a prodávající musí v přiměřené lhůtě, kterou bych doporučil stanovit maximálně na 30 dnů, vydat bezdůvodné obohacení," upozornil Huml.

Předváděcí akce mají v Česku špatnou pověst, přesto je v hojném počtu navštěvují zejména lidé důchodového věku. Česká obchodní inspekce loni našla závady na více než polovině kontrolovaných předváděcích akcí.

Agresivní praktiky zaměřené na důchodce

Prodejci často klamali zákazníky a používali agresivní obchodní praktiky, pomocí nichž jim vnucovali mnohdy předražené výrobky.
Obchodní zástupci dokážou seniory snadno poplést. Zmatení starší lidé pak třeba podepíšou smlouvu, podle níž prodejce požádali, aby je navštívili doma. Pak nemohou smlouvu zrušit do 14 dnů, jak je obvyklé, a musí si koupit výrobek za mnohonásobně vyšší cenu, než za jakou se prodává v obchodech.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!