24. dubna 2015 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pozor na prodejce uhlí a briket. Téměř polovina z nich šidila

Černé uhlí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černé uhlí | foto: Shutterstock

PRAHA Pokud si kupujete uhlí, brikety či koks, máte bohužel velmi slušnou šanci, že vás prodejce ošidí. Při loňských kontrolách přišli lidé z České obchodní inspekce na to, že více než 40 procent obchodníků dodalo zákazníkovi méně paliva, než si objednal a zaplatil.

Inspektoři z ČOI se zaměřili na černé a hnědé uhlí, koks a brikety. Prodejcům celkem uložila 40 pokut v celkové výši 442 500 korun. 

Předloni padlo přibližně stejné množství pokut, ale jejich hodnota byla o poznání nižší - 107 500 korun.

Inspekce uvedla, že nejčastěji - ve 30 případech - porušili prodávající zásady poctivosti prodeje tím, že nedodrželi povinnost prodávat výrobky ve správné hmotnosti, míře nebo množství. Případně neumožnili spotřebiteli překontrolovat si správnost těchto údajů.

Celkem zakázala ČOI během loňského roku u tuhých paliv další prodej u 800 kusů výrobků v celkové hodnotě 42 464 korun. Do doby zjednání nápravy zakázali inspektoři také používání čtyř vah bez platného úředního ověření.

Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.