16. března 2011 14:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pozor na radioaktivní sushi. Inspekce testuje potraviny z Japonska

Sushi - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sushi - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) začne společně s celníky odebírat vzorky potravin u zásilek mířících do Česka z Japonska. Chce tak zamezit případnému dovozu potravinových výrobků, které by mohly být kontaminovány radiací uniklou z jaderné elektrárny po živelní katastrofě na severovýchodě Japonska.

SZPI také zkontroluje japonské potraviny, které už jsou na českém na trhu; u nich ale žádné problémy nečeká. Informovala o tom mluvčí SZPI Romana Kadaňková.

Z Japonska se do Česka dováží zejména čaj, výrobky z luštěnin, ochucující přípravky (sójová omáčka), zpracované ovoce, těstoviny a lihoviny. "Je nutné říct, že zastoupení japonských potravin na trhu v Česku je prakticky zanedbatelné," poznamenala Kadaňková.

Kontrola sýrů

Potravinové dovozy z Japonska začaly prověřovat také Tchaj-wan a Singapur. Jihokorejské ministerstvo zemědělství, lesnictví a rybářství oznámilo, že v rámci daných opatření bylo už prověřeno kolem 50 tun živočišných produktů dovezených z Japonska, většinou sýra. Žádná radioaktivní kontaminace nebyla zatím zjištěna.

Japonsko patří k největším dovozcům potravin na světě. V roce 2009 dováželo zhruba 60 procent svých potravin v hodnotě 50 miliard dolarů.

Inspekce, coby jedna ze složek radiační monitorovací sítě Česka, podle ní situaci na českém trhu bedlivě sleduje. "V nejbližších dnech budou inspektoři SZPI ve spolupráci s Generálním ředitelstvím cel odebírat vzorky potravin u zásilek původem z Japonska, u kterých bude dovozci požádáno o jejich uvolnění do volného oběhu na území ČR," poznamenala.

Prevence především
Inspektoři se v následujících dnech zaměří i na kontrolu japonských potravinových výrobků, které už jsou k mání v českých obchodech. "Potraviny vyrobené v Japonsku, které se nyní vyskytují v tržní síti, nemohou být s velkou pravděpodobností vzhledem k době své výroby, přepravy a skladování radioaktivitou kontaminované.

Čtěte více:


Přesto se SZPI v dalších dnech zaměří i na kontrolu obchodu, aby prověřila potraviny, které by se mohly do ČR aktuálně dostat prostřednictvím jiných členských zemí Evropské unie," dodala Kadaňková. Podle ní je inspekce v případě ohrožení českých spotřebitelů připravená okamžitě zasáhnout.

Japonsko se s problémy v jaderné oblasti potýká od pátečního ničivého zemětřesení a cunami. Zdrojem problémů je především jaderná elektrárna Fukušima 1, kde po několika explozích u reaktorů během uplynulých 24 hodin několikrát hořelo. Požáry způsobily únik radioaktivního prachu v potenciálně nebezpečném množství pro lidský organismus přímo do ovzduší.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...