27. října 2009 13:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pozor na vtipné emaily, o Dušičkách vzroste počet on-line útoků

Halloween (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Halloween (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Během nadcházejících Dušiček respektive svátku Halloween čekají odborníci nárůst počtu napadení od počítačových útočníků přes internet a sociální sítě. Autoři hrozeb využívají dobu, kdy si lidé posílají pozdravy či pohlednice a všeobecně spolu více komunikují, k vykrádání e-mailových účtů či infikování počítačů, uvedla dnes antivirová firma Eset.

Podvodníci využívají internetové komunikace k tomu, aby donutili uživatele k akci, například ke stažení a nainstalování trojského koně.

Objevují se v e-mailech, ale i v rámci notifikací či rychlých zpráv v sociálních sítích, a to především v podobě odkazů na vtipné aplikace, videa nebo hry.

Kliknutím na odkaz v e-mailu či v sociálních sítích se uživatel dostane buď na stránku, která obsahuje skrytý škodlivý program, případně na web, který mu nabídne aplikace pro přehrání videa či jiný software například prohlížení a vybírání pohlednic.

Běžný uživatel se zpravidla v rychlém sledu dostane přes různá dialogová okna až k zadání údajů z kreditní karty.

V minulosti se například šířil e-mail s odkazem na stránku s tancujícím kostlivcem. Uživatel se po kliknutí dostal na web s infikovaným javascriptem, který se snaží zneužívat bezpečnostní díry internetových prohlížečů.

"Byl bych překvapený, kdyby Twitter nebyl masově použitý k publikování linků na stránky obsahující škodlivý kód. Toto médium je perfektním příkladem pro zneužívání a široké publikování webových odkazů se skrytými infiltracemi," uvedl ředitel technického vzdělávání Esetu Randy Abrams.

Antivirové firmy standardně doporučují neklikat na neznámé linky a neotevírat přílohy e-mailů, které vypadají podezřele, například neobsahují adresáta, jsou zpravidla napsané kapitálkami a doplněné vykřičníky.

Uživatelé by také měli průběžně měnit svá hesla k online účtům, e-mailům či ke svému kontu na sociálních sítích a pravidelně aktualizovat operační systém i antivirový software.

Lidovky.cz, ČTK