17. prosince 2010 15:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pozor na webové nákupy, místo hračky pro dospělé můžete dostat jen hlínu

Balík- ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balík- ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Na internetu se objevily dva elektronické obchody, které údajně podvádí uživatele. Provozovatelé obchodů Nakupuj.org a E-prodavac.cz/hrackyprodospele prý přestali komunikovat se zákazníky a nedodali objednané a mnohdy i zaplacené zboží.

Oznámil to internetový srovnávač cen Heureka.cz.
"Podvodných eshopů za rok se na českém internetu objeví jen velice malé množství, za rok jde o deset internetových obchodů, daří se je i díky recenzím zákazníků na Heureka.cz velice rychle odhalovat. Se závažnými případy se snažíme veřejnost seznámit, aby nedošlo k větším škodám," uvedl Tomáš Hodboď z Heureka.cz.

Obchod e-prodavac.cz/hrackyprodospele funguje pravděpodobně od 9. prosince.

Místo hraček pro dospělé balík s hlínou
Zákaznice, která nakoupila za 1100 korun, podle Hodbodě dostala místo objednaného zboží balík s hlínou. U obchodu Nakupuj.org, který je v provozu od 4. prosince, mají být řádově desítky poškozených a škoda v desetitisících korun. Obě stránky jsou zatím normálně dostupné, Heuréka.cz na ně přestal odkazovat.

V minulosti lákaly od zákazníků peníze za nedodané zboží například elektronická knihkupectví Nejlevnějšíknihkupectví.cz a Knížkárna.cz, nebo www.tech-shop.cz, který navíc od zákazníků získával citlivé osobní údaje.

Doporučení - než nakoupíte, přečtěte si recenze
Odborníci doporučují, aby si uživatelé ověřovali důvěryhodnost internetových obchodů prostřednictvím recenzí od skutečných zákazníků.
Orientovat se mohou také podle certifikací renomovaných srovnávačů.

Lidovky.cz, ČTK