Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pozor! Sleduje vás reklama

Víte, kdo vás sleduje? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víte, kdo vás sleduje? | foto: Lidovky.cz

MILWAUKEE Upřete zrak na reklamu běžící na videoobrazovce v nákupním centru či obchodě s potravinami, a existuje sice malá, nicméně neustále se zvětšující šance, že také reklama se dívá na vás.

Malé kamery sledují, kdo se na obrazovku dívá a jak dlouho. Podle tvůrců sledovacích systémů je software schopen určit pohlaví, věkovou kategorii a v některých případech i etnickou příslušnost - a podle toho může reklamu pozměnit.  Na obrazovce se tak může objevit reklama na žiletky zaměřená na muže, reklama na kosmetické výrobky pro ženy nebo na videohry pro teenagery.

Schopnost této technologie blíže identifikovat diváky je jedinečným přínosem pro inzerenty, kteří chtějí vědět, nakolik účinně se obracejí na své potenciální zákazníky.

Výrobci tvrdí, že jejich systémy jsou s to přesně určit pohlaví 85 až 90 procent lidí sledujících reklamu, zatímco přesnost zjišťování dalších údajů je ve fázi dalšího zdokonalování.

Velký bratr se dívá

Koncepce připomíná filmovou science-fiction Minority Report, v níž postava ztvárněná Tomem Cruisem vchází do nákupního centra a zjišťuje, že ho identifikovaly sítnicové snímače a promptně přizpůsobily reklamu, která ho pozdraví jménem.

Protože by sledování tváří mohlo někomu připomínat reality show Big Brother, výrobci systému si pospíšili s ujištěním, že o nic takového nejde.Zachytí-li systém obraz osoby sledující obrazovku, počítač jej ihned analyzuje. Žádné údaje se prý ale neuchovávají a žádné identifikační informace nejsou nikdy s reklamami spojovány.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!