18. dubna 2007 10:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

PPF kupuje podíl v ruské pojišťovně

Obchodník-ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodník-ilustrační foto. | foto: Reprofoto

MOSKVA Skupina PPF začíná realizovat své plány proniknout do Ruska. Česká finanční společnost by se měla stát menšinovým vlastníkem významné pojišťovny Ingosstrach. O obchodu napsal deník Vedomosti, podle kterého s ním nesouhlasí většinový majitel pojišťovny.

Podíl v ruské firmě prodává finančník Alexandr Mamut. Češi se podle listu loni dohodli, že za 100 milionů dolarů (asi 2,1 miliardy korun) získávají na rok předkupní právo na jeho 40 procent akcií Ingosstrach za 600 milionů dolarů (asi 12,6 miliardy korun). Prodej se prý ale nelíbí většinovému vlastníku ruské pojišťovny Olegu Deripaskovi.

Vedomosti připomínají, že do skupiny PPF, ovládané Petrem Kellnerem, patří i Česká pojišťovna a v Rusku úspěšná banka Home Credit Finance Bank. O podrobnostech dohody mezi Mamutem a lidmi zastupujícími Kellnera listu řekl spolumajitel jedné z pojišťovacích společností.

Další zdroj uvedl, že Češi zaplatí celkem 750 milionů dolarů (asi 15,8 miliardy korun) a zdůraznil, že Mamut pro jednání s českou stranou využil chvíle, kdy neplatila dohoda s Deripaskou o přednostním vzájemném výkupu podílů. Oba finančníci o prodeji Mamutova podílu loni jednali, nedokázali se ale dohodnout na ceně.

Většinový vlastník zahájí s PPF asi válku
Už v prosinci vydaly ruské úřady povolení kyperské firmě Durbe koupit od Mamuta tři ruské společnosti, které ovládají okolo 38 procent Ingosstrach. Úřady tehdy pouze uvedly, že za kyperskou firmou stojí čtyři fyzické osoby s českými pasy. Podle dalšího nejmenovaného zdroje listu Vedomosti je Durbe svázána s PPF. Oficiálně nechtěly české ani ruské firmy informace listu komentovat.

Podle deníku se Deripaskovi příchod nezvaných partnerů a navíc cizinců do pojišťovny Ingosstrach nezamlouvá. Zdroje listu tvrdí, že magnát se bude chtít nového menšinového akcionáře zbavit a připomínají, že je "virtuózem obchodních válek".

Jeho nový partner je však také "ostřílený kozák", píše deník a připomíná, že podle časopisu Forbes dosahuje Kellnerovo jmění asi šesti miliard dolarů. PPF navíc už dlouhou dobu hledá, jak vstoupit na ruský trh.

Lidovky.cz