Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

PPF má opci na koupi Setuzy

Podnikatel Tomáš Pitr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Tomáš Pitr | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost PPF Investments získala přednostní právo na koupi společnosti Český olej, která ovládá přes 90 procent akcií Setuzy, kterou ovládá Tomáš Pitr. Opce platí na šest měsíců.

Obě strany chtějí během šesti měsíců vyřešit pohledávku 4,1 miliardy korun státu za Setuzou. Pohledávka je nyní v držení České konsolidační agentury. Vláda ji chce převést na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF), které je pod ministerstvem zemědělství. To by pak pohledávku přeměnilo v akcie, a získalo tím pro stát opět podíl v Setuze.

Mládek chce získat zpět podíl státu v Setuze
Ministr zemědělství Jan Mládek dnes dopoledne nechtěl dění kolem Setuzy příliš komentovat. Pro ČTK ale potvrdil, že dává přednost variantě, aby se stát pomocí zhruba čtyřmiliardové pohledávky pokusil opět získat v Setuze akciový podíl. Stát o něj přišel kvůli tajné opční smlouvě z roku 2002, kterou podepsal tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas. Na firmu Český olej muselo být převedeno 38 procent akcií firmy, dnes tato společnost ovládá 90,3 procenta akcií. Jejím jediným oficiálním majitelem je podnikatel Michal Zouhar, vystupuje však za ní především Pitr.

Podle posudků se cena pohledávky státu pohybuje od 439 do 465 milionů korun, skupina Petra Kellnera za ní podle ČKA nabízí více. Setuza zatím pohledávku neuznává a započítává proti ní takzvanou Nemethovu pohledávku vůči státu. Pitr již dříve uvedl, že je připraven od zápočtu ustoupit a dluh uznat v případě dohody s PGRLF na společném řešení.

Generální ředitel Setuzy František Janů již dříve uvedl, že vstup silného investora typu PPF by byl pro firmu přínosem a přispěl by ke zklidnění situace. Podle tisku PPF zkoumá i možnost koupě zemědělské firmy Agropol, díky čemuž by mohla vytvořit cenný potravinářský komplex.

Ústecká firma Setuza je největším zpracovatelem olejnin v České republice, stane se i strategickým výrobcem surovin pro biopaliva. V loňském roce dosáhly její tržby podle odhadu 6,5 miliardy korun (v roce 2004 to bylo 5,6 miliardy). Loňský zisk by se měl pohybovat ve výši několika desítek milionů korun, v roce 2004 Setuza hospodařila se ztrátou 700 milionů korun.

PPF je největší česká finanční společnost
Skupina PPF ovládá Českou pojišťovnu, eBanku, splátkovou společnost Home Credit a PPF Banku (někdejší První městská banka). Vydává také časopis Euro a v minulosti měla většinu v TV Nova. Televizi předloni prodala americké CME a na oplátku se stala významným akcionářem CME. PPF ovládá i síť autoservisů Temposervis.

Vlastníkem PPF byl dlouhá léta Petr Kellner, loni na podzim ale získal pět procent mateřské firmy PPF Group N.V. Jiří Šmejc, někdejší spoluvlastník TV Nova, který v roce 2002 umožnil PPF vstup do televize. Hodnotu firmy podle tohoto obchodu odhaduje
tisk nejméně na 100 miliard korun.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?