Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

PPF nabídla za dluhy Setuzy 570 milionů

Snímek z podniku společnosti Setuza v Ústí nad Labem z 3. září 1999. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek z podniku společnosti Setuza v Ústí nad Labem z 3. září 1999. | foto: Libor ZavoralČTK

PRAHA Finanční skupina PPF nabídla za pohledávky České konsolidační agentury (ČKA) vůči společnosti Setuza 570 milionů korun. V rozhovoru pro list Czech Business Weekly to řekl její výkonný ředitel Pavel Kuta.

Dluh Setuzy má podle auditorské společnosti Ernst and Young hodnotu 465 milionů Kč. PPF nabízí o 105 milionů více než je částka, za kterou by ČKA převedla dluh na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). Nominální hodnota dluhu Setuzy činí 1,7 miliardy Kč, se smluvními pokutami však dosahuje 4,1 miliardy Kč, píše Czech Business Weekly.

PPF Investments minulý týden získala opci na koupi společnosti Český olej, která ovládá přes 90 procent akcií Setuzy. Ta nyní patří skupině podnikatelů kolem Tomáše Pitra. Opce platí šest měsíců, během kterých chtějí obě strany pohledávku státu vůči Setuze vyřešit. PPF minulý týden rovněž uvedla, že zkoumá možnosti řešení problematického vztahu mezi Setuzou a státem. Firma potvrdila, že o pohledávku státu projevila písemný zájem.

Ekonomové preferují prodej ve veřejné soutěži 
Ministr zemědělství Jan Mládek v pátek pro Mladou frontu Dnes řekl, že zvažuje řešení, jak ve firmě pro stát opět získat podíl. "Jedna z variant řešení je vyhlášení veřejné soutěže na prodej pohledávky za Setuzou," citoval list Mládka. Nejdříve by ale musela změnit rozhodnutí vláda.

Potíž s prodejem pohledávky jednomu zájemci je podle ministra Mládka v tom, že "jsme členy EU, takže pokud bychom při prodeji nevyhlásili veřejnou soutěž, bude Evropská komise zkoumat, zda nedošlo k veřejné podpoře, a mohli bychom mít problém." Variantu, kdy by stát svoji čtyřmiliardovou pohledávku za Setuzou prodal v otevřeném výběrovém řízení, preferují analytici. Podle nich je tato metoda více průhledná než plánovaný převod na rolnický fond nebo přímý prodej skupině PPF.

PPF Investments je podle mediální zástupce PPF Jana Piskáčka připtavena se zúčastnit i případného výběrového řízení. "Je připravena se ho zúčastnit a nabídnout minimálně stejnou nebo vyšší cenu, než kterou nabídla České konsolidační agentuře," sdělil Piskáček.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...