Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

PPF nebude žalovat Zentivu

Léky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

AMSTERODAM/PRAHA Skupina PPF stáhne žalobu, kterou se chtěla domáhat svolání mimořádné valné hromady farmaceutické firmy Zentiva. Chtěla se na ní dozvědět podrobnosti o nabídce francouzské společnosti Sanofi-Aventis na převzetí Zentivy. Tiskový mluvčí PPF Alexej Bechtin s tím, že skupina již na dnešní mimořádné valné hromadě Zentivy získala všechny informace, které potřebovala.

Podle tiskové mluvčí Zentivy Věry Kudynové valná hromada dnes nabídku Sanofi-Aventis na převzetí Zentivy znovu podpořila. Poslední návrh francouzské firmy 1150 korun za akcii je platný do 20. února. Představenstvo doporučilo akcionářům nabídku přijmout.

Akcie Zentivy reagovaly na dnešní zprávy růstem až na 1142 koruny za kus, tedy těsně pod nabízenou cenu. Podle analytika Komerční banky Josefa Němého nebylo doporučení představenstva žádným překvapením, neboť stejně se zachovalo již loni. Mírným překvapením ovšem bylo oznámení PPF o stažení žádosti.

"Tuto žádost totiž PPF podala teprve ve středu minulý týden. Podle našeho názoru tento krok znamená, že již mohlo dojít k určité dohodě mezi Sanofi a PPF," řekl Němý.

Analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz považuje stažení žaloby za součást taktiky. Podle něj je možné, že stanoviska obou stran se sblížila, ale nemusí to znamenat, že požadavky PPF jsou již splněny.

Uvažovaná žaloba PPF souvisí se snahou Sanofi-Aventis o ovládnutí Zentivy.

PPF, která je přes dceřinou firmu Anthiarose Limited akcionářem Zentivy, požadovala úplnou informovanost akcionářů o obsahu exkluzivních dohod mezi managementem Zentivy a společností Sanofi-Aventis. Plánovala také odvolání současného představenstva. Francouzská farmaceutická společnost již získala příslib představenstva na odprodej zhruba šesti procent akcií, které má vedení v držení.

Zentiva se zaměřuje na výrobu generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Celkově zaměstnává více než 6000 lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. Akcie společnosti se obchodují na londýnské a pražské burze.

Sanofi-Aventis v Zentivě drží 24,9 procenta. PPF spolu s partnerskou italskou pojišťovnou Generali kontroluje 24,3. Více než deset procent má společnost Belviport Trading. Fervent Holdings Limited drží 7,6 procenta akcií. Vedení a zaměstnanci drží téměř šest procent, ale zavázali se, že tento podíl Sanofi-Aventis prodají. Zbylou zhruba třetinu akcií drží ostatní institucionální a soukromí investoři.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...