6. listopadu 2008 11:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Práce v Anglii už Čechy a Poláky neláká

Největší skupinou hledající uplatnění v zahraničí jsou zájemci o méně kvalifikovanou práci. Jejich šance na úspěch je ale malá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší skupinou hledající uplatnění v zahraničí jsou zájemci o méně kvalifikovanou práci. Jejich šance na úspěch je ale malá. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Pracovat v Anglii, Skotsku či Irsku bylo ještě před několika lety pro Čechy či Poláky velmi populární. Dnes se již ale nevyplácí. Nejlépe to dokládají počty lidí, kteří letos opouštějí Británii a vracejí se zpátky do Česka a Polska. Důvodem je to, že se jim nedaří najít práci.

Za letošní rok odešlo z Británie na 100 tisíc Poláků, což je asi osmina lidí, kteří tam z této země za prací dosud vycestovali. Z Británie přitom odjíždějí především ti pracovníci, kteří do země přijeli v poslední době.

Naproti tomu mezi Čechy narůstá zájem pracovat v jiných státech. Hodně z nich tak nyní míří do zemí, jako je Švýcarsko nebo Norsko. „Podle našeho průzkumu reaguje na deset pracovních pozic do Švýcarska 204 uchazečů o práci, to znamená zhruba dvacet uchazečů na jedno místo. V případě Norska na šest nabídek zareagovalo 29 zájemců,“ řekla Lucia Burianová, mluvčí personální společnosti Profesia.

Rostoucí zájem Čechů o práci ve Švýcarsku a Norsku také dokládají statistiky ministerstva práce a sociálních věcí. Zatímco v roce 2005 pracovalo ve Švýcarsku jen 31 Čechů, vloni to bylo již téměř 4200. V Norsku v loňském roce pracovalo 630 Čechů.

Největší skupinou hledající práci v zahraničí jsou zájemci o méně kvalifikované práce - například ve stavebnictví či pohostinství či au-pair. Podle informací Luboše Reichrta z personální společnosti Grafton Recruitment ale v cizině mají největší šanci na úspěch profese jako strojaři, svářeči, řidiči nebo zdravotnický personál.

mro

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK – OKRES PARDUBICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč