26. ledna 2012 7:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prací koule či ořechy? Nefungují, odhalil test

Prací koule. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prací koule. |

PRAHA Prací koule, jejichž prodejci zákazníkům slibují praní prádla bez použití chemických prostředků, nemají žádný nebo pouze minimální prací účinek.

Zjistil to spotřebitelský časopis dTest, který porovnal účinky různých pracích koulí a mýdlových ořechů s klasickým pracím prostředkem. Prací koule v Česku prodávají například některé zásilkové firmy či internetové obchody.

Redaktor dTestu Václav Beneš uvedl, že různé druhy pracích koulí a mýdlových ořechů časopis podrobil podobným zkouškám jako běžné prací prostředky. Stejný test zároveň provedl bez jakéhokoliv prostředku, tedy pouze s čistou vodou. "Výsledek je takový, že pracími koulemi lze prádlo vyprat, nicméně výsledek je přibližně stejný jako praní v samotné vodě," uvedl Beneš.

Mýdlové ořechy

Mýdlové ořechy

Teplá voda a mechanický pohyb prádla v pračce mají podle Beneše již samy o sobě poměrně slušný prací účinek, což může při praní s koulemi či ořechy vzbuzovat dojem, že fungují. Prací koule jsou k dostání například na internetu, kde lze sadu dvou koulí pořídit za 999 korun. Prodejci tvrdí, že koule z prádla odstraní i tuk, krev nebo červené víno a lze ji použít na 1000 praní.

Beneš upozornil, že prací koule a mýdlové ořechy nemají ani pozitivní vliv na životní prostředí. "Je zjevné, že jen výroba a transport uvedených 'pracích prostředků' představuje ekologickou zátěž. Například mýdlové ořechy se dovážejí až z indického subkontinentu. Vyrábět zbytečné, tedy nefunkční prací prostředky a prohlašovat je za ekologické, je absurdní," dodal.

Lidovky.cz, ČTK