10. srpna 2009 10:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Práci už hledá skoro půl milionu Čechů, v červenci ubylo 20 tisíc míst

Nezaměstnanost stále roste | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost stále roste | foto: Shutterstock

PRAHA Míra nezaměstnanosti v Česku letos v červenci stoupla na 8,4 procenta z červnových osmi procent; ještě před rokem se přitom pohybovala okolo pěti procent. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se vyšplhal na 476 tisíc uchazečů. Oznámilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Údaje jsou v souladu s očekáváním analytiků.

Celkem úřady práce evidovaly 485 tisíc uchazečů o zaměstnání, což bylo o 22 tisíc více než ke konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2008 vzrostl jejich počet o 175 tisíc.

Okresy s nejvyšší nezaměstnaností

Most                      16,3 procenta
Karviná                  14,6 procenta
Šumperk               14,2 procenta
Bruntál                  13,8 procenta
Děčín                    13,7 procenta
Hodonín                 13,5 procenta
Česká Lípa            13,3 procenta
Chomutov              13,1 procenta

Nezaměstnanost podle analytiků naposledy tak strmě rostla začátkem 90. let minulého století po startu ekonomické reformy.

Počet nezaměstnaných navíc v následujících měsících podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské překročí půlmilionovou hranici, protože recese, která nejprve zasáhla průmysl, se začne přelévat do oblasti služeb.

"Počet nezaměstnaných dosáhne vrcholu pravděpodobně až počátkem roku 2010, kdy se míra nezaměstnanosti může pohybovat přes deset procent a počet nezaměstnaných si připíše smutný historický rekord. Teprve trvalé a hmatatelné oživení ekonomiky přinese pokles nezaměstnaných," uvedla.

Mezi nezaměstnanými přibývají hlavně absolventi

"Zaměstnanost negativně ovlivnila pokračující hospodářská recese a fakt, že se do evidence úřadů práce dostali absolventi škol a pracovníci ze školství s pracovními poměry na dobu určitou," uvedlo MPSV.

Nejnižší míra nezaměstnanosti byla tradičně v okresech Praha-východ s 2,8 procenta, Praha s 3,2 procenta a Praha-západ s 3,3 procenta.

Harmonizovaná míra nezaměstnanosti, která je zpracovávaná Eurostatem pro mezinárodní srovnání, dosáhla v červnu v ČR 6,3 procenta.

Nezaměstnanost v čevenci 2009

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.