Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pracovat v Česku bude pro Ukrajince snazší

Vstup na český trh práce se tak usnadní občanům z 12 zemí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vstup na český trh práce se tak usnadní občanům z 12 zemí. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Možnost získat zelené karty pro práci a pobyt v Česku budou mít od počátku příštího roku lidé z 12 zemí. Vstup na český trh práce se tak usnadní občanům Ukrajiny či všech zemí bývalé Jugoslávie kromě Kosova. Z asijských států se do seznamu dostaly pouze Korea a Japonsko, zařazen však do něj nebyl například Vietnam nebo Mongolsko.

Vyhlášku s výčtem zemí, jejichž občané mohou o vydání karty požádat, dnes na svých stránkách zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Zelená karta pro cizince:
- pracovní a pobytové vízum v jednom dokumentu
- cizinec o kartu požádá ve své zemi český zastupitelský úřad
- o kartu může žádat jen cizinec ze zemí, které na seznam zařadilo ministerstvo vnitra
- cizinec kartu může získat jen na místo, které se 30 dní nepodařilo
obsadit zájemcem z ČR či EU
- cizinec se může ucházet jen o místa, která budou zveřejněna v centrálním registru vhodných pozic
Tři druhy karet
typ A - pro vysokoškoláky maximálně na tři roky
typ B - pro vyučené a středoškoláky maximálně na dva roky
typ C - pro ostatní maximálně na dva roky

Seznam byl podle dřívějšího vyjádření ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) výrazně zúžen kvůli hospodářské krizi. Proti původním předpokladům tak nebudou mít možnost získat zelené karty příslušníci některých států, kteří na ně měli mít nárok.

Program byl podle Nečase připravován v době, kdy bylo v Česku více než 150.000 volných pracovních míst, výhledově však může být v ČR naopak až 380.000 lidí bez práce. Zavedení zelených karet od příštího roku umožní novela zákona o zaměstnanosti.

Karty představují pobytové a pracovní vízum v jednom dokumentu. Cizinci by se mohli ucházet jen o místa, která se nepodařilo 30 dní obsadit zájemcem z ČR či EU. Tyto pozice se mají objevit ve veřejném registru. O kartu by lidé požádali ve své vlasti český zastupitelský úřad.

Ministerstvo práce a sociálních věcí bude o způsobu získávání zelených karet podrobně informovat od ledna příštího roku na svých internetových stránkách. Informace o volných místech bude ministerstvo na internetu zveřejňovat od 1. února příštího roku.

S nezařazením Vietnamu do programu zelených karet nesouhlasí Česko-vietnamská společnost. Její předseda Marcel Winter již dříve řekl, že tím Česko poruší šedesátiletou tradici vzájemné spolupráce obou zemí a poškodí se tím nejen vzájemné vztahy, ale i české hospodářství. Podle Wintra totiž do Česka většina Vietnamců přijíždí na podnikatelská víza, přestože nejsou vyučeni a neumí vůbec česky. Od počátku loňského roku jich bylo přes 14.000, zatímco kvalifikovaní dělníci za stejnou dobu získali pouze přes 4000 pracovních víz. Nyní v Česku žije legálně 55.000 Vietnamců; nelegálně jich podle Wintrova odhadu přijelo dalších 15.000.

Mezi země, jejichž občané budou mít snadnější přístup na český pracovní trh, se podle očekávání naopak zařadily vyspělé mimoevropské země. Do seznamu se dostaly Spojené státy americké, Kanada, Austrálie a Nový Zéland. Občanům zemí nezařazených na seznam přesto není cesta k získání práce v Česku uzavřena; přístup na trh práce však budou mít složitější.

Podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé se však může vyhláška aktualizovat i v průběhu její platnosti na základě analýz vnitrostátní a mezinárodní situace. Podle mluvčího Svazu průmyslu a dopravy Milana Mostýna k 1. prosinci letošního roku v Česku pracovalo celkem 290.000 zahraničních pracovníků.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...