Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pracovní místa jsou, ale ne pro všechny

Nejvíce pracovních míst nabízejí úřady práce pomocným a nekvalifikovaným dělníkům v různých oborech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvíce pracovních míst nabízejí úřady práce pomocným a nekvalifikovaným dělníkům v různých oborech. | foto: ČTK

PRAHA Zdravotnictví, školství, státní správa, IT společnosti, potravinářství a exekuce. To jsou obory, které personální agentury považují za stabilní a u kterých registrují poptávku po nových zaměstnancích. „Není jisté, které obory zůstanou nakonec krizí nedotčené, ale tato odvětví považujeme nyní i do budoucna za stabilní,“ řekl ředitel agentury Hill International David Petrů.

Perspektivním zaměstnavatelem je i stát „Práce stále je, a to ve všech oborech. Máme otevřených osmnáct set volných pozic,“ uvádí manažer agentury Grafton a prezident asociace poskytovatelů personálních služeb Luboš Rejchrt. Firmy podle něj nyní ve velkém nabírají jen v případě, že dostanou velkou zakázku, například od státu. „Nedávno jsme měli požadavek na sedmdesát šiček od firmy, která získala kontrakt na šití uniforem,“ uvádí Rejchrt.

Lidé, kteří přijdou o práci, by podle oslovených odborníků měli co nejdříve jít na úřad práce a ztrátu zaměstnání nahlásit. Získají nejen peníze, ale obdrží i informace o volných místech. V celé České republice jich je nyní více než 68 tisíc. Oproti lednu loňského roku je to ale necelá polovina.

Firmy potřebují doplnit zaměstnance rychle
Nejvíce pracovních míst, kolem dvaceti tisíc, nabízejí úřady práce podle internetových stránek ministerstva práce pomocným a nekvalifikovaným dělníkům v různých oborech. Stejný počet pracovních míst pak mají zaměstnavatelé pro řemeslníky, opraváře a kvalifikované dělníky.

„V případě poptávky po méně kvalifikované práci je dobré navštívit úřad práce a personální agenturu. Firmy potřebují obvykle doplnit rychle zaměstnance na dvě nebo tři volné pozice. Už to není tak, že by poptávali lidi na sedmdesát nebo sto volných pozic,“ řekl Rejchrt. I podle Davida Petrů z Hill International se už naplno projevuje neochota firem nabírat nové lidi, protože mají obavy z budoucnosti.

Firmy zkvalitňují personál Propouštění bude pokračovat. „Firmy zvýšenou nezaměstnanost využijí ke zkvalitnění svého portfolia zaměstnanců,“ uvádí Rejchrt. Podniky v této době vědí, že když propustí deset zaměstnanců, které horečně nabíraly v době, kdy byl lidí na trhu nedostatek, přihlásí se jim dalších třicet nebo padesát, které mohou lépe prověřit. „Brzy se ale tato praxe rozjede ve větší míře. Informace, že se toto děje, máme ze všech našich poboček i od agentur, které jsou členy naší asociace,“ varuje Rejchrt.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!