5. května 2007 11:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Praga se pere s Tatrou

Vojenský vůz Tatra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojenský vůz Tatra - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Společnost Praga včera zažalovala kopřivnickou Tatru kvůli vypovězení smlouvy, podle níž má automobilce dodávat nápravy pro armádní nákladní vozidla. Ministerstvo obrany uzavřelo s Tatrou smlouvu za téměř 2,6 miliardy korun, v níž se Tatra zavázala, že se na zakázce budou ve velké míře podílet české firmy. Jedním z největších dodavatelů měla být Praga.

Část poslanců z řad vládních i opozičních stran už minulý týden vyzvala ministryni obrany Vlastu Parkanovou, aby zakázku pro Tatru zrušila. Poslancům vadí, že Tatra vypovězením smlouvy porušila svůj závazek a výrazně snížila český podíl na výrobě vozů. „O zrušení v žádném případě neuvažujeme,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. S názory poslanců Tatra nesouhlasí. „Češi se na zakázce podílejí osmdesáti procenty. Vyjmutím jednoho českého dodavatele se zahraniční podíl zvýší ze 469 na 543 milionů, což nejsou ani tři procenta,“ namítá mluvčí Tatry Vladimír Bystrov. „To je ale pouze krycí manévr,“ oponuje poslanec ČSSD a bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Podle něho jsou všechny komponenty ze zahraničí a v Česku se pouze montují.

Praga ale chystá na Tatru žalob mnohem více. „Automobilka nás svým krokem finančně poškodila, proinvestovali jsme už desítky milionů korun,“ stěžuje si David Brázda, předseda představenstva firmy Praga. To Bystrov odmítá. „Každý, kdo se chtěl na zakázce podílet, musel dodržet všechny náročné podmínky,“ vysvětluje. Z celkového počtu 144 českých dodavatelů tyto podmínky nesplnila jen Praga, řekl Bystrov s tím, že kritériím nevyhovovaly nápravy. „Argumenty nejsou pravdivé. V době, kdy se tato informace začala objevovat, byl náklaďák teprve ve vývoji. Naše nápravy tak Tatra nemohla pořádně vyzkoušet, “ tvrdí Brázda.

 Předseda poslaneckého výboru pro obranu Jan Vidím (ODS) žalobu pragovky chápe. „Mě osobně Tatra podvedla. Loni při návštěvě závodu si nikdo z vedení na nápravu nestěžoval,“ konstatuje Vidím.  Podobný názor zastává také Urban. „Kolem tendru je mnoho tajemných věcí. Čeští subdodavatelé byli prostě odstrčeni,“ domnívá se.

Armáda pochybnosti odmítá. „Pro nás je důležité obdržet všechny vozy a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Tatra své závazky nesplnila,“ uvádí Čírtek.

Najdete na Lidovky.cz