24. února 2011 15:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Praha předběhla Paříž i Stockholm. Je šestým nejbohatším regionem

Pohled na panorama Prahy z Hradčan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na panorama Prahy z Hradčan | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Praha je šestým nejbohatším regionem Evropské unie a vůbec nejbohatším regionem střední a východní Evropy. Její hrubý domácí produkt v přepočtu na obyvatele dosahuje 172 procent průměru EU. Novináře o tom dnes informoval Eurostat.

Českou metropoli v každoročně zveřejňované statistice předstihly jen německý Hamburk, nizozemský Groningen, belgický Brusel, lucemburská metropole Lucemburk a takzvaný vnitřní Londýn, který je suverénně nejbohatším regionem evropské sedmadvacítky. Jeho HDP v přepočtu na obyvatele dosahuje 343 procent unijního průměru.

Stoupající Bratislava
Do první desítky nejbohatších regionů se ze střední a východní Evropy se dostala kromě Prahy ještě Bratislava se 167 procenty průměru, patří jí celkově deváté místo. Hlavní města Česka i Slovenska za sebou nechaly celou řadu významných evropských metropolí.

Praha je tak například bohatší než francouzský region Ile de France, kam patří Paříž a její okolí. Bratislava dokonce "předběhla" jen několik desítek kilometrů vzdálenou Vídeň, kde přepočet HDP na obyvatele činí 163 procent unijního průměru.

Deset nejbohatších regionů Evropské unie

region   země HDP na obyvatele vzhledem k průměru EU (100 pct)
 Vnitřní Londýn  V. Británie  343
 Lucemburk  Lucembursko  279
 Brusel  Belgie  216
 Groningen  Nizozemsko  198
 Hamburk  Německo  188
 Praha  Česko  172
 Ile de France  Francie  168
 Stockholm  Švédsko  167
 Bratislavský kraj  Slovensko  167
 Vídeň  Rakousko  163

Zdroj: Eurostat

Pozici Prahy i Bratislavy nicméně mohou značně ovlivňovat obyvatelé, kteří do české i slovenské metropole dojíždějí z okolí, což ovšem platí pro řadu regionů Evropy. U Prahy se to týká především Středočeského kraje, který je se 74 procenty průměru EU druhý nejbohatší v Česku, ale jeho pozici sráží právě každodenní odliv obyvatel dojíždějících za prací do metropole.

Stejný případ platí i pro nejbohatší vnitřní Londýn, kde se nachází městská část City, tedy jedno z největších finančních center světa. Z velkého přílivu těží i druhý Lucemburk, přičemž do malého velkovévodství, které má zhruba 500.000 obyvatel, každý den z okolních zemí dojíždí za prací asi 100.000 lidí.

Na opačném konci pomyslného žebříčku se nacházejí především rumunské a bulharské regiony, ale nechybí ani několik polských či maďarských. Vůbec nejchudší je bulharský Severozapaden, jeho HDP na obyvatele činí 28 procent průměru EU. V Česku je nejchudším regionem Severozápad, který zahrnuje Karlovarský a Ústecký kraj, s 62 procenty unijního průměru.

Lidovky.cz, ČTK