Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Praha zdražuje: odtah auta za 1900, den na parkovišti až 400

Odtah auta - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odtah auta - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Praha chce zvýšit maximální cenu za odtahy aut. V současnosti platí majitelé odtažených vozů 1300 korun, v novém návrhu se počítá se zvýšením na 1900 korun. Schválený návrh nyní půjde návrh do připomínkového řízení, k dalšímu projednávání by ho rada mohla dostat v lednu příštího roku.

Ročně je v metropoli odtaženo na 40 000 aut a cena za odtah vozidel se podle magistrátu nezměnila od roku 2001 i přesto, že se zvýšily náklady na pohonné hmoty a energie a zvedla se také výše DPH.

ČTĚTE TAKÉ:

Odtahy vozidel má od roku 2009 na starosti příspěvková organizace Správa služeb hlavního města Prahy, která si na část odtahů pronajímá externí dodavatele. V současnosti Praha odtahy dotuje. Do budoucna by měly být samofinancovatelné, vyplývá z magistrátních materiálů.

Ceny jinde

V ostatních českých městech se nyní platí za odtah kolem tisícovky až dvou. Jednu z nejnižších cen – 800 korun mají například v Kralupech nad Vltavou, až 2500 korun zaplatí řidiči v Přelouči nebo Ústí nad Labem.

Cena za neúplný odtah, kdy je špatně zaparkované auto pouze naloženo, ale není odvezeno na odtahové parkoviště, by měla stoupnout z 850 na 1250 korun.

Po odtažení až 400 za den na parkovišti

Zvednout by se měly i ceny parkovného na pražských odtahových parkovištích. V současnosti zaplatí řidiči za první den na parkovišti 150 korun na den; každý další započatý den se parkovné zvyšuje na dvě stovky.

Nově by se platilo za první tři dny parkování 250 korun na den, cena za čtvrtý a každý další započatý den až do konce šestého měsíce by stoupla na 400 korun. Od sedmého měsíce by parkovné kleslo na 50 korun za den.

"Tento rozdíl by měl být pro vlastníky odtažených vozidel dostatečnou motivací k urychlenému vyzvedávání vozidel," stojí v materiálu. V letech 2008 a 2009 bylo v Praze odtaženo na 70 000 aut ročně, v roce 2010 necelých 50 000.

Občané se brání u soudu

Vloni po nařízení Nejvyššího soudu, který uložil vlastníku komunikace vrátit na místo odtahu vozidlo, které bylo odstraněno ve veřejném zájmu, klesl počet odtahů pod 40 000 ročně. V prvním pololetí letošního roku bylo odtaženo necelých 21 000 aut, do konce roku se předpokládá celkem 38 500 odtahů.

Pro odtažená vozidla je v metropoli devět parkovišť s celkovým počtem 1165 parkovacích míst. Praha má navíc jedno odstavné parkoviště v Dubči, kde jsou umístěna dlouhodobě nevyzvednutá auta.

ČTĚTE VÍCE:
Odtažená auta kvůli čistění musí úřady vracet

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...