24. listopadu 2009 14:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Praha zvýší nájemné ve svých bytech o osm procent

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Nájemné v bytech pražského magistrátu se zvýší o osm procent, tedy o sedm až 15 korun za metr čtvereční. Rada hlavního města se tak rozhodla zvýšit nájemné v plné výši, jakou jí umožňovala vyhláška ministerstva pro místní rozvoj. Nájemné by se mělo zvednout od března.

Lidé v části magistrátních bytů zaplatí po úpravě v závislosti na lokalitě 73 až 110 korun za metr čtvereční. "Zvyšování nájmů, o kterém rozhodla rada, se dotkne zhruba 5000 bytů," uvedl radní pro sociální oblast Jiří Janeček (ODS). V hlavním městě je v současné době asi 61 000 bytů, z toho zhruba 50 000 jich spravují městské části. "Hlavní město má tak ve své pravomoci 11 000 bytů a z těch je 6000 v režimu takzvaně věcně usměrněného nájemného a schválená cenová úprava na ně nemá vliv," dodal radní.

Nájemné bude Praha zvyšovat podle Janečka i během dalších dvou let, předpokládá, že asi opět o osm procent každý rok. "Budu se rozhodovat na základě výsledků hospodářské krize," zdůraznil radní.

Zvyšování nájemného se nelíbí opoziční sociální demokracii. "V období hospodářské krize, kdy lidé přicházejí o zaměstnání, je nemyslitelné zvyšovat nájemné v městských bytech," uvedl k rozhodnutí rady místopředseda pražské ČSSD Miroslav Poche.

ČTK, Lidovky.cz