7. října 2009 13:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prahou se lze procházet i na monitorech, Google spustil český Street View

Auto firmy Google projíždí ulicí Na Zatlance v Praze 5 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auto firmy Google projíždí ulicí Na Zatlance v Praze 5 | foto: Veselin Vačkov, Lidové noviny

PRAHA Česká pobočka americké internetové společnosti Google spustila mapovou službu Street View, která zobrazuje panoramatické snímky vybraných míst v ČR. V současnosti pokrývá Prahu a její okolí a dálnici D1 z Prahy do Brna.

Google začal ulice Prahy fotit prostřednictvím speciálních vozidel a
později i tříkolek letos v květnu. Česko je teprve osmou zemí v Evropě, kde firma službu nabízí. V současnosti je k prohlížení přístupná většina ulic Prahy, dále Mělník, Beroun, Příbram, Benešov, Říčany, Brandýs nad Labem a Poděbrady.

"V první fázi se nám podařilo zobrazit 3500 kilometrů ulic, silnic a
dálnic," uvedl produktový manažer Google Jaroslav Bengl.
Street View umožňuje prohlížet si v mapách Google fotografie v 360stupňovém pohledu. Pokryté oblasti se v nejnižší vrstvě map zobrazují modře.

Pohybovat se po nich lze prostřednictvím ikony v podobě žlutého panáčka. Do konce roku by měly přibýt panoramatické snímky Brna, Plzně a také Českého Krumlova, Olomouce a Českého Švýcarska, které vybrali sami uživatelé v anketě. "V příštím roce budeme dále pokračovat podle preferencí uživatelů," uvedl Bengl s tím, že snímání je kvůli sklonu slunce možné jen od jara do podzimu.

V rámci ochrany soukromí uživatelů Google na snímcích rozmazal obličeje lidí nebo registrační značky aut. Nevhodné obrázky pak mohou přímo v aplikaci označit sami uživatelé.

Podobný projekt nedávno spustila firma Mediatel, která na svých mapách v části Prahy nabízí i možnost prohlížení fotografií zevnitř některých obchodů či restaurací. Google se podle Bengla zatím dovnitř objektů nechystá.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!