2. ledna 2009 8:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Přáli bychom ho i vám, Čechům

Slovenský ministr financí Ján Počiatek, který nabídnul svou demisi po úniku informací ve prospěch finanční skupin J&T | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský ministr financí Ján Počiatek, který nabídnul svou demisi po úniku informací ve prospěch finanční skupin J&T | foto: ČTK

Slovenský ministr financí Ján Počiatek patřil ke klíčovým osobám vlády, které se zasloužily o včerejší vstup Slovenska do eurozóny. „Mít vlastní měnu nemusí být v těžkých časech výhoda, spíše naopak,“ uvedl.

LN Slovensko se právě stalo další zemí Evropské unie, která má euro. Považujete to za velký úspěch a jste spokojený s průběhem příprav na výměnu slovenské koruny za euro?

 Samozřejmě že jsme spokojení, protože ta cesta byla poměrně dlouhá a komplikovaná. Vůbec to nebylo tak jednoduché, jak se to někdy prezentuje. Momentálně se ukazuje, že časování vstupu bylo úplně ideální, téměř dokonalé. Všechny pochybnosti o tom, zda by to nemělo být později, zda by nebylo výhodnější čekat, jsou dnes úplně irelevantní.

LN Jste si tedy jistí, že správný okamžik je právě teď?

 Je jednoznačné, že euro přišlo ve správnou dobu. Právě v těchto těžkých časech bude euro – minimálně v krátkodobém pohledu – působit na slovenskou ekonomiku jako ochranný štít. Projevuje se to už teď, je to jednoznačně vidět na samostatných měnách v sousedních státech, které mají velice velké výkyvy kurzu a výrazně oslabují, což bude těmto zemím způsobovat problémy, a celkově bude stabilita na Slovensku díky euru vyšší.

LN Takže my Češi vám můžeme závidět?

 Já si myslím, že trochu i ano. A to je na vás, jestli nám budete závidět. My bychom vám euro samozřejmě přáli, my Slováci vám přejeme jen to nejlepší, tak doufám, že i vy Češi nám. Uvidíme, jak to dopadne.    

LN Přijetí eura však není černobílé. Má přijetí eura pro Slovenskou ekonomiku i nějaká rizika?

 My jsme vždy říkali, že s přijetím eura jsou spojena i rizika. Ale vždy převážily výhody nad nevýhodami. Myslíme si, že právě v této době ekonomických šoků je to víc výhoda než nevýhoda.

LN Neztíží přijetí eura dorovnávání slovenských mezd s alespoň okolními státy včetně Česka? Kdy by měly slovenské mzdy dohonit ty české?

 Tímto způsobem jsme to nepřepočítávali. Důležité je, aby reálné mzdy na Slovensku rostly, což se děje.

LN A budou růst i v roce 2009, kdy i Slovensko zřejmě pocítí důsledky ekonomické krize?

 Doufáme. Ale to, co se bude dít v tomto roce, skutečně neví nikdo. Vzhledem k otevřenosti slovenské ekonomiky jsme do značné míry závislí na zahraniční poptávce. Vše stojí a padá na tom, jak to bude vypadat v jiných zemích, hlavně eurozónových. Takže uvidíme, necháme se překvapit.