28. března 2007 9:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Přání Čechů: zdanění po mobilu

Mobilní telefon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon | foto: Lidové noviny

PRAHA Čeští podnikatelé stále častěji volají po zjednodušení daňového přiznání. Pětapadesát procent podnikatelů a živnostníků v České republice by v budoucnu chtělo podávat daňové přiznání přes mobil. Tvrdí to březnový průzkum agentury United Interactive pro společnost Vodafone.

„Důvodem je především úspora času,“ vysvětlil přání plátců daní Filip Hrubý z Vodafone.

Ministr financí Miroslav Kalousek v budoucnu takovou vymoženost nevyloučil, nicméně by to podle něj bylo technicky velice složité. „Tak daleko jsme se ještě nedostali,“ konstatoval Kalousek.

Podobný názor má také prezident Sdružení podnikatelů ČR Bedřich Danda, který by jakékoli zjednodušení uvítal. „Neumím si ale představit, jak by to technicky vypadalo, bylo by to dost náročné na zabezpečení,“ prohlásil Danda.

Podle něj by bylo výhodnější, kdyby se rozšířilo podávání přiznání daní po internetu. Nyní internetové vyřízení daní využívá pouze asi deset procent z celkového počtu devíti set tisíc podnikatelů, tvrdí Danda. Důvodem jsou především byrokratické překážky. „Potřebujete elektronický podpis, jehož vyřízení je komplikované,“ řekl Danda.

Podnikatelům nebo živnostníkům, kteří se na úřad obracejí jednou či dvakrát ročně, se elektronický podpis příliš nevyplatí. „Je to výhodné například pro daňové poradce anebo zaměstnance firmy, kteří komunikují s finančními úřady často,“ řekl LN nezávislý analytik Jiří Peterka.

Jak bude přiznání přes mobil vypadat, není zatím jasné. Mohlo by mít podobu aplikace přímo určené pro konkrétní telefon, ale i speciálně upravené internetové stránky. Jisté zatím je, že přiznání daní by nejlépe zvládly takzvané „chytré“ telefony, které mají větší displej.

„Nevím o žádné zemi, kde by se přiznání přes mobil dalo podávat. Technologicky jsou na to ale operátoři připraveni,“ řekl za Vodafone Hrubý.

Důležitější než možnost podání přiznání mobilem je spíše zlepšení komunikace mezi občanem a úřadem, zdůraznil Peterka. „Dokážu si představit, že se mnou bude úřad komunikovat pomocí SMS a bude moje odpovědi akceptovat,“ dodal.