Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prasnice dostanou díky EU více místa, za vepřové si ale připlatíme

Veterináři zajistili pětinu nebezpečného vepřového masa z Německa  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veterináři zajistili pětinu nebezpečného vepřového masa z Německa | foto: ČTK

PRAHA Vepřové maso by v důsledku nové evropské směrnice upravující podmínky chovu prasnic i růstu cen krmného obilí mohlo v Česku v novém roce podražit o deset až 20 procent. Růst cen tradičně nejoblíbenějšího masa v Česku ale měl být postupný.

Poté, co letos v lednu začala platit směrnice zakazující chov slepic v menších klecích, stoupla v Evropě cena vajec. V Česku podražila až o 100 procent.

U chovu prasat se hlavní změna vyplývající ze směrnice týká březích prasnic, které se od ledna 2013 budou muset chovat ve skupině s ostatními prasnicemi, aby měly více prostoru než při odděleném chovu.

Prasat je nejméně

Stavy prasat v Česku loni klesly na nejnižší hodnotu od roku 1921, odkdy se sledují. Ke konci roku 2011 jich tuzemští zemědělci chovali 1,49 milionu, což bylo zhruba o pětinu meziročně méně.

Roční spotřeba vepřového masa se v Česku v posledních letech drží kolem 40 kilogramů na osobu.

Podle ministerstva zemědělství bude vliv této směrnice na cenu vepřového v tuzemsku zanedbatelný. V polovině roku už totiž tyto požadavky splňovalo 96 procent českých chovatelů. Oproti tomu ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jan Stibal tvrdí, že chovatelé své náklady na splnění předpisu promítnou do cen.

"Ve spoustě zemí na západě byla ještě na začátku roku polovina chovatelů nepřipravena," míní Stibal . Část z tuzemských producentů vepřového navíc svou činnost ukončí, čímž klesnou stavy prasat, což také přispěje k růstu cen.

Chovatelům v současné době navíc komplikují situaci vysoké ceny obilovin, které jsou základním krmivem pro prasata. "Právě vzhledem k vysokým nákladům se dá spíše očekávat postupné zdražování, ačkoli ani určitý jednorázový nárůst po Novém roce není vyloučen," uvedl Stibal.

Cena roste

Vepřová kotleta a la lonrobert, zlatokopecké brambory

Podle Českého statistického úřadu se letos v listopadu prodával v českých obchodech kilogram vepřové pečeně s kostí v průměru za 116,50 Kč, a od ledna tak cena vzrostla asi o devět korun.

Zdražení o pětinu by hypoteticky znamenalo zvýšení ceny o dalších více než 20 korun.

Ministerstvo zemědělství nepředpokládá, že by kvůli směrnici vepřové v Česku výrazněji zdražilo.

"Můžeme stále potvrdit předpoklad, že zdražení vepřového masa z důvodu vstupu v platnost ustanovení o společném ustájení prasnic by po lednu 2013 mělo být zanedbatelné či nezaznamenatelné," říká Kateřina Böhmová ředitelka odboru komunikace  ministerstva Kateřina Böhnová.

Podle Českého statistického úřadu se letos v listopadu prodával v českých obchodech kilogram vepřové pečeně s kostí v průměru za 116,50 Kč, a od ledna tak cena vzrostla asi o devět korun. Zdražení o pětinu by hypoteticky znamenalo zvýšení ceny o dalších více než 20 korun.

Jinde nebudou kontroly tak ostré, obávají se chovatelé

Podle odhadů svazu tuzemští chovatelé, aby vyhověli unijním podmínkám, museli v předchozích šesti až sedmi letech investovat celkem až 750 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Z dlouhodobého pohledu sice změna bude mít pravděpodobně pozitivní vliv na ekonomiku, ale její návratnost je někde mezi 15 a 20 lety," poznamenal Stibal.

Zemědělci se obávají, že některé státy nebudou ve vymáhání dodržování směrnice na svých chovatelích tak důsledné, jako Česko. Tím by na trhu vznikla nekalá konkurence a ti, kdo skutečně investovali a chovy upravili, by byli znevýhodněni proti těm, kteří tak neučinili.

Směrnice, která uvrhne Evropu do dovozu

Vepřové maso (ilustrační foto)

Agentura Reuters v květnu uvedla, že stavy prasat v EU by kvůli novému předpisu mohly klesnou až o desetinu.

Unie by tak přišla o pozici čistého vývozce vepřového. Česko není již několik let ve vepřovém soběstačné, zhruba 40 procent ho v současnosti pochází z dovozu.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...