Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pravda o 'reformě' penzí: bohatství nás nečeká

Spoření na důchod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoření na důchod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Vstoupit, či nevstoupit? Tak zní otázka, před kterou bude brzy postaven každý pracující Čech. V „Kalouskových“ penzijních fondech bude od roku 2013 možné spořit na důchod. Marketing, který své reformě udělala vláda, zaslouží doplnění o okolnosti, které nebyly příliš slyšet.

Hodně se probírá, jak vlastně fondy peníze zhodnotí. Největší chybou by bylo brát jako vodítko nějaké tabulky očekávaných výnosů. Všechny výpočty, které si hrají s takovým či onakým zhodnocením, mohou přinést trpké zklamání. A pak už bude pozdě.

ČTĚTE TAKÉ:

 
Jsou to jen modely, odhady. S realitou nemusí mít nic společného. Výnos čtyři nebo devět procent podle typu investice? Kéž by byl optimismus pánů z ministerstva nakažlivý. Žádný penzijní fond se k takovým úrovním zhodnocení loni ani nepřiblížil. Úřední šíření podobných cifer dokonce může působit protisměrně. Citlivější jedinci ho mohou brát jako klamání.

Není také příliš šťastné, že čas rozhodnutí se bude krýt s rozpadem eurozóny a ekonomické recese. To na důvěře ve fondy nepřidá. Ale penzijní spoření je na řadu let a nákupy ve špatných časech se mohou v budoucnu zhodnotit. Anebo krachnout. Politická „řešení“ dluhové krize také mohou přinést obří inflaci a úspory znehodnotit. Kloudnou předpověď nedá žádný investiční guru. Nehledě na fakt, že takový v Česku není.

Senior (ilustrační foto).Podstatné také je, kdo se bude o peníze starat. Ani tady se nerýsují dobré zprávy. Jistě to budou finanční experti, kteří se již na trhu pohybují. Ti své schopnosti zatím nijak nepředvedli. Výnosy současných fondů plus minus na úrovni inflace nejsou dobrou vizitkou, na kterou by šlo lákat nové zájemce.

Nezachrání to ani výmluva, že současné fondy nesmí podle zákona prodělat, a nemohou tak investovat odvážně. Nové fondy takové omezení mít nebudou, dal by se tedy čekat větší „rozlet“, ale jsou tu jiné mantinely. Stát například předepisuje, jakou část musí fond vložit do státních dluhopisů. A zásadní je, že odměny pro správce se mají odvíjet od objemu vkladů, nikoli od výnosu. To není dobrá motivace. Stát v podstatě správcům říká: Ať dáte peníze kamkoli, odměnu za dobré hospodaření nečekejte.

PSALI JSME:

Pravdou však je, že o výši výnosů nemusí jít v první řadě. Hlavním cílem účasti v systému může být získání tří procent mzdy, která dosud končí na sociálním pojištění. To je v podstatě jediné, o co se v „reformě“ hraje. Pro čtyři a půl milionu lidí s penzijním pojištěním to může být důvod, proč otvírat nový účet.

Na vstupu do fondu také nelze příliš prodělat. Sázka do hry je totiž velmi nízká, jen dvě procenta z hrubé mzdy. Třeba při relativně vysokém platu 50 tisíc korun - nesrovnávat s Němci či Francouzi! - je řeč o tisícovce. S tou je nyní možné volně nakládat, někdo už na důchod spoří, jiný nakupuje zlato nebo utrácí v baru. Teď by musel přispět do „Kalouskova“ fondu. Pro mnohé, především s nižším platem, to bude hlavní překážka.

Kdo by nechtěl vážit pro a proti a podstupovat boj „o pár drobných“, přijde o ně, jako o ně přichází dosud. Svou neúčast může brát i jako solidaritu se staršími, kteří nemají to štěstí a neprožili aktivní život v kapitalismu.

ČTĚTE TAKÉ:

Komu naopak stojí za to, musí kromě vlastního příspěvku a starosti o výnosnost řešit ještě jednu neznámou. A sice osud peněz po případném volebním vítězství opozice. Ta už předem hlásí, že reformu zruší. Obavy, že by se peníze z fondů ztratily, jsou však patrně liché. Těžko čekat, že by nová vláda sáhla lidem na dosavadní úspory.

Největším omylem by však bylo očekávání, že nové fondy zajistí bezstarostnou penzi. Doufat lze maximálně v příspěvek na stáří. O skutečně zajištěný důchod se stejně bude muset postarat během své kariéry každý sám, a to mimo hranice současné „reformy“.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...