15. října 2010 14:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pravidelně spoří dvě třetiny Čechů, měsíčně si uloží 2659 korun

Stavební spoření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavební spoření | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku pravidelně spoří 67 procent obyvatel. Měsíčně si ukládají v průměru 2659 korun, což je o 219 korun více než v loňském roce. Nejvíce lidé využívají stavební spoření, následuje spořicí knížka či účet. Vyplývá to z analýzy IMAS International zpracované pro finanční skupinu Erste.

Stavební spoření je podle průzkumu nejoblíbenějším produktem u 52 procent obyvatel, spořicí knížka či účet u 39 procent, životní či kapitálové pojištění u 38 procent a státem podporované penzijní pojištění upřednostňuje 36 procent dotázaných. Úspory v hotovosti doma nebo v bezpečnostní schránce má 28 procent obyvatel ČR.

Skoro třetina dotázaných spoří částku v rozmezí od 1001 Kč do 2500 Kč, přes 20 procent si odkládá částku od 2501 Kč do 5000 Kč. Částku vyšší než 5000 Kč spoří měsíčně 15 procent dotázaných.

S výší spořené částky je spokojeno přes 80 procent střadatelů a více než polovina z nich plánuje v budoucích pěti letech spořit přibližně stejnou částku. Pravidelně spoří větší procento žen než mužů, ženy jsou také opatrnější na útratu peněz než muži.

Spoření je populární také v Rakousku, na Ukrajině nikoliv
Podle průzkumu je spoření oblíbené také v Rakousku, kde své peníze pravidelně ukládá 60 procent obyvatel. Na Ukrajině, kde byl také průzkum proveden, je to naopak jen necelá třetina.

Průzkumu pro Erste Group, do které patří i Česká spořitelna, se formou telefonických rozhovorů v Česku zúčastnilo více než 400 lidí.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.