30. září 2009 20:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pravidla pro fungování společenství vlastníků se mají zjednodušit

Bydlení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bydlení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila návrh na jednodušší fungování společenství vlastníků bytů. Novelu zákona o vlastnictví bytů předložili poslanci ODS Zdeňka Horníková a Jan Bürgermeister. Předloha například snižuje počet hlasů pro svolání jejich shromáždění, místo dosavadní čtvrtiny hlasů má stačit jen jedna desetina.

Ke schválení návrhu má také nově stačit místo většiny hlasů jen víc než 30 procent hlasů.

Jde již o dvanáctou novelu tohoto zákona. Návrh by měl také řešit problémy například ve velkých domech s množstvím vlastníků a problémy, které se týkají společných částí domů. Vlastníci se starají hlavně o svůj byt, ale už nikoli o společné prostory, popsala poslankyně Horníková.

K rozhodování už nebude třeba polovina vlastníků

Současná hranice pro svolání shromáždění se v praxi ukázala jako nepřiměřeně vysoká a je častou překážkou při jeho svolávání, tvrdí předkladatelé. Stávající úprava tak podle nich omezuje vlastníky ve výkonu vlastnického práva, aniž by měla jakékoliv racionální zdůvodnění.

Schválení novely přivítalo Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR. Usnadní se tím prý hlavně opravy a rekonstrukce. "Dosud podmínky zákona omezovaly modernizaci bytového fondu v České republice. V praxi se též stávalo, že se málokdy sešla většina vlastníků bytů na shromáždění, a tato novela problém odstraní a umožní i operativně řešit problémy se stavebním úřadem," řekla mluvčí sdružení Aneta Červenková.

Další část novely má právě usnadnit stavební řízení. Nyní když společenství vlastníků žádá o stavební povolení, trvá stavební úřad na tom, aby každý vlastník bytu byl jednotlivým stavebníkem. "Takový postup vede ve svém důsledku k ochromení jakékoliv rekonstrukce společných částí domu, a to nejenom ve velkých společenstvích, ale i ve společenstvích poměrně malých, neboť z něj vyplývají zcela neúnosné organizační nároky," uvádějí poslanci.

ČTK, Lidovky.cz