Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pražákům není hej, ceny elektřiny v metropoli patří k nejvyšším v EU

Elektřina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Ceny elektřiny pro domácnosti v Evropské unii jsou nejvyšší v Kodani, Berlíně a Bruselu. Vyplývá to ze studie rakouské organizace E-Control, která pravidelně monitoruje ceny energií v unii. Její statistiky sice nezahrnují Prahu, ale podle přepočtu jsou ceny elektřiny v české metropoli plně srovnatelné s ostatními městy v Evropě a patří dokonce k těm nejvyšším.

Obyvatelé Kodaně za jednu kilowatthodinu elektřiny zaplatí v průměru 28 eurocentů (zhruba 7,3 koruny). To je zdaleka nejvyšší cena, což je způsobeno největším zdaněním energií v EU, které tvoří až 55 procent celkové ceny. Pražané za jednu kilowatthodinu zaplatí podle výpočtu ČTK v průměru 18,7 eurocentu, tedy zhruba 4,85 koruny.

Ceny elektřiny v Evropě

město cena  v centech za kWh

Kodaň 28,02
Berlín 22,63
Brusel 20,80
Vídeň 19,40
Praha (výpočet ČTK) 18,65
Dublin 18,29
Lucemburk 18,25
Amsterdam 17,48
Lisabon 16,90
Madrid 16,60
Řím 16,28
Stockholm 14,98
Londýn 13,50
Paříž 13,19
Helsinky 11,55
Atény 11,43

To Prahu řadí na pomyslné páté místo žebříčku nejvyšších cen v EU. Dražší je elektřina jen ve Vídni, Bruselu, Berlíně a v Kodani. Žebříček E-Control však zahrnuje jen 15 evropských metropolí, jde však o hlavní města nejbohatších členských států Evropské unie.

Z nejlevnější elektřiny se mohou těšit obyvatelé Atén, Helsinek a Paříže. V Řecké metropoli průměrná cena kilowatthodiny elektřiny včetně všech daní a dalších položek činí pouhých 11,4 eurocentu, tedy necelé tři koruny. Jen nepatrně dražší je elektřina v Helsinkách, jejichž obyvatelé platí o zhruba 0,1 centu více než obyvatelé Atén. Pařížané už zaplatí 13,2 eurocentu (zhruba 3,4 koruny).

V Evropě všeobecně platí, že nejdražší elektřinu musí platit domácnosti v menších hlavních městech. Prvních šest míst v pomyslném žebříčku obsadily jedny z nejmenších metropolí v unii s výjimkou Berlína. Největší města jako Londýn, Paříž či Řím se "krčí" na konci statistik mezi městy s nejlevnější elektřinou.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.