5. září 2016 12:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pražané a Středočeši jsou jediní, kdo mají platy nad českým průměrem

Nejvyšší průměrný plat mají Pražané. Růst mezd mají ale nejpomalejší ze všech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší průměrný plat mají Pražané. Růst mezd mají ale nejpomalejší ze všech. | foto: Shutterstock

PRAHA Průměrná mzda v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku – tedy v dubnu, květnu a červnu – o 1019 korun, tedy o 3,9 procenta, na 27 297 korun. Jde o srovnání se stejnými měsíci loňského roku. Pokud odečteme inflaci, činil reálný růst mezd 3,7 procenta. Nejlépe se tradičně vedlo lidem v Praze a středních Čechách.

Za celé pololetí dosáhla průměrná mzda 26 898 korun, o 4,2 procenta více než loni. Údaje přinesl Český statistický úřad.

Oproti prvnímu čtvrtletí tohoto roku meziroční růst průměrné hrubé mzdy zpomalil. Na začátku roku činil reálně rovná čtyři procenta. I ekonomové odhadovali, že růst mzdy ve druhém čtvrtletí zpomalí, ale čekali zvýšení o 4,2 procenta a reálně o čtyři procenta.

Výrazněji rostla průměrná mzda za druhé čtvrtletí v podnikatelské sféře, a to o 3,9 procenta, reálně o 3,7 procenta. V nepodnikatelské sféře se výdělek zvýšil o 3,6 procenta, a po odečtení inflace o 3,4 procenta.

Stále platí, že většina lidí na průměrnou mzdu nedosáhne. Medián mezd, tedy prostřední hodnota, totiž činil 23 047 korun. Medián představuje číslo, kdy polovina hodnot mezd je vyšší než tento údaj, a druhá polovina zase nižší. Meziročně vzrostl medián o 4,5 procenta. Čtyři pětiny zaměstnanců pobíraly mzdu mezi 11 238 Kč a 43 752 Kč.

Praha: Nejmenší růst ze všech

Průměrná mzda v Praze v letošním druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 1092 korun na 34 939 Kč. Nárůst tak činil 3,2 procenta, po odečtení inflace se mzda Pražanů reálně zvýšila o tři procenta. V porovnání s ostatními kraji lidé v hlavním městě sice nadále vydělávali nejvíce, jejich mzda ale rostla nejpomaleji.

Nejnižší nárůst mezd v Praze začíná být podle statistiků už tradicí, na druhou stranou je v ní dlouhodobě nejrychlejší růst počtu zaměstnanců. Ve druhém čtvrtletí jich v metropoli přibylo proti stejnému loňskému období o 3,2 procenta na 794 100.

„V žádném regionu nedošlo k úbytku počtu zaměstnanců, nejméně přibylo opět v problematickém Karlovarském kraji, kde byl navíc i střídmý mzdový růst,“ uvedl ČSÚ.

Praha a Středočeský kraj, kde za 2. čtvrtletí byla průměrná mzda 28 042 Kč, jsou jedinými regiony, kde mzdy převyšují celorepublikový průměr.

ČTK