Úterý 26. května 2020svátek má Filip 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pražané si vydělají na Big Mac za 39 minut

Brňané chtějí značkové obchody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brňané chtějí značkové obchody. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Praha Nejlépe se ze všech hlavních měst postkomunistických zemí žije v Praze. Po roce se české hlavní město dostalo opět před slovinskou Lublaň v žebříčku životní úrovně, který sestavuje švýcarská banka UBS. Ta v letošním roce zjišťovala ceny, příjmy obyvatel a kupní sílu v jednasedmdesáti světových metropolích.

Obyvatelé Prahy si mohou podle výzkumu UBS za svůj plat nakoupit nejvíce zboží a služeb ze všech postkomunistických zemí. Praha si podle průzkumu oproti loňsku polepšila o pět míst, když skončila na 41. místě, což je o dvě místa před hlavním městem Slovinska. Právě s Lublaní již několik let Praha soupeří o výsadní postavení ve východoevropském regionu.

Výhodou Prahy je geografická poloha uprostřed Evropy, která firmám snižuje náklady na dopravu. „Praha je logickým centrem západoevropských i zámořských firem,“ uvádí analytik David Marek z Patria Finance. Do hlavního města tak v minulých letech přišli zahraniční investoři jako DHL nebo například konzultační firma Accenture.

„Praha je rozvinutá a politicky bezpečná, což přitahuje investory,“ dodává ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Podle něj je navíc pro německé a rakouské manažery příjemné, že mohou jezdit na víkendy domů, což je výhodou Prahy.

Zahraniční investice velkých nadnárodních společností se odrazily ve vyšší příjmové hladině v Praze. Příjmy Pražanů zlepšuje i prudce rostoucí zájem turistů o hlavní město, což je velkou konkurenční výhodou Prahy oproti Lublani, Bratislavě i například Budapešti. „Praha se může těšit většímu přílivu turistů než jakékoliv slovinské město, včetně Lublaně,“ říká Marek.

Vliv na dobré postavení města mají i relativně nízké ceny, protože Praha je v cenové úrovni až na 55. místě. Podle studie má Praha společně s indonéskou Jakartou a malajsijským Kuala Lumpurem nejlevnější restaurace. Průměrný účet za tři chody v restauraci je dvanáct dolarů. Naopak nejdráž vyjde večeře v Tokiu, kde stojí 77 dolarů, což je zhruba šestkrát více.

Růst kupní síly se projevil rovněž v tom, jak dlouho Pražané pracují na hamburger Big Mac. Stačí jim na to 39 minut, což je o minutu méně než před rokem. V Bratislavě na něj musí pracovat o šestnáct minut déle, v Budapešti o devět a ve Varšavě o čtyři minuty déle.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.