19. února 2009 16:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prazdroj varuje před nadměrným pitím

Ilustrační foto: Pivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Pivo. | foto: Lidové noviny

PLZEŇ Plzeňský Prazdroj bude lepit na veškeré své pivní lahve adresu internetových stránek odpovědného přístupu ke konzumaci piva www.napivosrozumem.cz, varujících před nadměrným pitím. "Ve světě je to součást marketingu velkých nadnárodních skupin, které se tím snaží odlišit od konkurence," řekl předseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Prazdroj začne tisknout varování jako první český pivovar dobrovolně, nedoporučují to ani pravidla pivovarského svazu. Na rozdíl od zákonné povinnosti uvádět na cigaretové krabičky nápis "Kouření škodí zdraví", v ČR ani v EU neexistuje pro prodejce alkoholu žádné nařízení, které by poučení vyžadovalo. 

Pivovar na stránkách například uvádí, že nadměrné a dlouhodobé pití může způsobit poškození mozku a nervové soustavy, mrtvici nebo kardiovaskulární potíže a slabé výkony na pracovišti. Odkaz se na obalech objeví ihned poté, co pivovar dočerpá zásoby starých etiket.

"Ve Francii se například uvádí na etiketách piv, že ho nemají konzumovat těhotné ženy. To ale každá Češka ví," řekl odborník na světový pivní trh. "Čeští pivaři navíc etikety nečtou. Vidí známé pivo a neprohlížejí si obrázky," dodal. Daleko lépe než odkazy na webové stránky funguje vysvětlování účinků nadměrné konzumace piva v médiích.

ČTK