5. září 2008 15:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pražská burza prudce oslabila

PRAHA Pražská burza po horších datech z americké ekonomiky zrychlila svůj pád a oslabila na denní minima. Oslabují všechny hlavní světové trhy, stejně jako všechny burzy v regionu - maďarská a polská shodně o tři procenta, rakouská o 1,5 procenta.

Prudce oslabuje většina hlavních titulů a index PX kolem 14:30 ztrácel 4,7 procenta; dostal se tak až pod 1370 bodů. Vyplývá to z údajů společnosti Patria Finance.

Z hlavních titulů oslabila nejvíce společnost NWR, a to o 8,44 procenta. Komerční banka klesla o 4,24 procenta a ČEZ o 5,53 procenta. "Akciové trhy dnes zažívají krvavý výplach," poznamenal analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Americké ministerstvo práce oznámilo, že míra nezaměstnanosti v USA v srpnu nečekaně stoupla na 6,1 procenta z červencových 5,7 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň za více než čtyři a půl roku. Trh přitom očekával stagnaci.

Analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš označil vzestup nezaměstnanosti za šokující. "Dolar reagoval oslabením, dluhopisy růstem cen a akcie prohloubením ztrát. Vhledem k vývoji na trzích v posledních dnech by měl teoreticky v průběhu dalších hodin a dnů dále nejvíce reagovat dolar, a to dalším oslabením," podotkl.
ČTK, Lidovky.cz

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.