16. března 2009 12:44, aktualizováno  18:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pražská burza roste. Je konec krize?

Index PX pražské burzy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Index PX pražské burzy | foto: www.pse.czReprofoto

PRAHA Pražská burza již od května minulého roku téměř kontinuálně slábne. Z původních 1700 bodů se index PX za necelý rok stačil propadnout až na 600 bodů. V posledním týdnu se však nálada obrátila a i začátek tohoto týdne zatím vypadá příznivě. Index od úterka postupně vystoupal až k 700 bodům, což může být začátek konce krize na trzích s akciemi.

Dnes pražská burza prodloužila růst na pět dnů po sobě, ale tempo posilování výrazně zpomalilo.

České akcie tak podle makléřů následují růst kapitálově vyspělých trhů ze západní Evropy. Domácí trh ale reaguje i na příznivé hodnocení českých akciií společností Credit Suisse.

Po čtyřech ziskových dnech po sobě z minulého týdne se po tak obědě hlavní index PX podíval až k psychologické hranici 700 bodů, a získal tak dalších 0,94 procenta. Největšími tahouny pražské burzy jsou přitom akcie mediální skupiny CME, které poskočily o 15 procent a dostaly se až k 160 korunám za akcii, zejména díky
vzestupu na domovském americkém trhu Nasdaq.

Zájem je ale i o finanční emise. Akcie Erste Group Bank zpevnily o tři procenta na 260 korun, stejně jako akcie pojišťovny VIG, které se tak dostaly přes 486 korun. Nejvíce se už tradičně obchodovaly akcie energetické skupiny ČEZ, které ale vyrostly asi jen o procento.

Nejhůře se při dnešním obchodování zatím daří akciím operátora Telefónica O2, které oslabily o více než procento na 406 korun.

Optimismus se na tuzemský akciový trh znovu přelil ze zahraničních burz. Podle hlavního ekonoma firmy Next Finance Vladimíra Pikory ale finanční sektor z nejhoršího venku rozhodně není. "Obáváme se, že investoři buď neumí číst statistiky, nebo vidí hodně za roh a zajímají se již nyní o výhled roku 2010," uvedl. Jak poukázal, šéf americké centrální banky Ben Bernanke naznačil, že recese v USA by mohla trvat po většinu letošního roku.

Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)