3. září 2007 7:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pražská burza roste

Srpen byl nejúspěšnějším letošním měsícem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srpen byl nejúspěšnějším letošním měsícem. |

PRAHA Pražská burza má za sebou dva úspěšné týdny. Zatímco v první polovině srpna české akcie prudce padaly kvůli nejistotě na světových trzích, ve druhé půlce měsíce pokles zvrátily.

I přes značné výkyvy směrem dolů tak index PX – hlavní ukazatel pražské burzy – zakončil srpen na stejné úrovni, na které jej začal. Od začátku roku stoupla hodnota indexu PX o více než deset procent.

Dařilo se i z hlediska objemu obchodů. V průběhu srpna změnily svého majitele akcie a dluhopisy v celkové hodnotě přes 142 miliard korun. Srpen se tím stal na pražské burze zatím nejrušnějším letošním měsícem.

Celkový objem obchodů s akciemi a dluhopisy za prvních osm měsíců roku 2007 těsně překročil hranici jednoho bilionu korun. Pražská burza tak má nakročeno k podobnému výsledku jako v loňském roce, kdy na ní investoři zobchodovali cenné papíry za 1,45 bilionu korun.

Nízkou aktivitu naopak Burza cenných papírů Praha zaznamenala v oblasti derivátů. Deriváty jsou komplikované finanční nástroje, jejichž cena je závislá na výkonu jiných cenných papírů. Obchodování s nimi zahájila pražská burza loni v říjnu. Zpočátku derivátové obchody rychle rostly, od letošního dubna však stagnují.

V srpnu činil objem obchodu s deriváty 299 milionů korun – tedy jen něco přes dvě desetiny procenta všech obchodů. „Splnilo se to, co jsme si od toho slibovali. První rok jsme nemohli čekat enormní objem obchodů,“ komentoval výsledky mluvčí burzy Jiří Kovařík.

Pražská burza přitom chce, aby deriváty v budoucnu tvořily významnější část obchodů. „Myslíme si, že si čeští investoři na deriváty začínají zvykat, a očekáváme, že jejich zájem o ně poroste,“ doplnil Kovařík.

Nabídka derivátů, se kterými je na pražské burze možné obchodovat, je zatím poměrně omezená. To by se však mohlo brzy změnit. Podle Kovaříka se v dohledné době rýsuje rozšíření výběru takzvaných futures, jež investorům umožňují vydělat na správném odhadu budoucí ceny akcií.

Přesný termín uvedení nových derivátů však mluvčí burzy nesdělil s tím, že závisí na mnoha faktorech.

Viktor Hanzlík, Lidové noviny