13. května 2009 14:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pražská burza se dnes rekordně propadla

Po dobré náladě přepadl burzy po celém světě pesimismus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po dobré náladě přepadl burzy po celém světě pesimismus. | foto: Shutterstock

PRAHA Po několikadenním optimismu se začíná nálada na akciových trzích obracet k horšímu. Burzy po celém světě hlásí poklesy, nejhůře je na tom ale Pražská burza, kterou dolu stáhly především spekulace s akciemi ECM, které se po raketových růstech dnes propadly už o téměř třicet procent. O více než deset procent klesly ale i akcie Erste Group Bank, NWR i majitele televize Nova společnosti CME.

Pražská burza dnes začala obchodování růstem, brzy se však přehoupla do červených čísel a při ukončení obchodování zůstala hluboko v mínusu s 6,23 procenty. Podobný výprodej probíhal už jen v Rakousku, kde se burza propadla ale 'jen' 4,5 procenta.

Českou burzu ohrožují především spekulace s akciemi developera ECM, jejichž cena bez zjevného důvodu na začátku týdne vyskočila ze tří set korun na 550. Po téměř padesátiprocentním růstu ovšem dnes přišlo ochlazení a akcie v jednu chvíli ztratily třetinu své ceny. Kvůli prudkému poklesu dokonce burza pozastavila kolem poledne jejich obchodování, trend ale nezastavila a před třetí hodinou musela udělat stejný krok znovu.

Pražský index tak nezachránily ani lepší než očekávané výsledky společnosti ČEZ, která podlehla náladám na trzích a její akcie klesly o dvě a půl procenta. Mírný růst si tak udržely jen Telefónika O2 a Philip Morris ČR.

Lidovky.cz