Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pražská burza zahájila rok historickým rekordem

Index PX 50. (Zdroj: www.pse.cz) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Index PX 50. (Zdroj: www.pse.cz) |

PRAHA Akciový trh pražské burzy vstoupil do nového roku rekordně. Index PX 50, který sleduje pohyby cen nejobchodovanějších společností, zpevnil na nejvyšší hodnotu v historii 1485,6 bodu.

Předchozím nejvyšším závěrem indexu bylo 1478,3 bodu z loňského 4. října, vyplývá ze statistiky burzy.

V porovnání s koncem loňského roku PX 50 přidal 0,86 procenta. Na nový vrchol se posunul i druhý indikátor PX-D, který vyrostl o 1,01 procenta na 3769,2 bodu. Akcie v Praze tak navázaly na úspěšné loňské obchodování.

Tahounem byla rakouská Erste Bank s denním zhodnocením o 1,97 procenta na 1399 korun, která těžila z nedávného vítězství v tendru v Rumunsku. "Pozitivní vnímání akvizice rumunské BCR už jednoznačně převážilo nad názory skeptiků," uvedl Tomáš Matuška z makléřské firmy BH Securities.

Nejvíce obchodovanou emisí byl ČEZ, který spolu s dalšími třemi zahraničními firmami usiluje o získání jediné makedonské distribuční firmy AD ESM. ČEZ při objemu přes 666 milionů korun narostl o 0,88 procenta na 742,8 koruny, což bylo jen 5,4 koruny pod rekordní cenou.

Spoustu kupců přilákal rovněž výrobce léčiv Zentiva s přírůstkem 1,06 procenta na 1148 korun. Vzestup trhu naopak brzdil tabákový Philip Morris, jenž odepsal 0,47 procenta na
18.166 korun. 

Celkové obchody s akciemi zaznamenaly jen 1,5 miliardy korun, což bylo daleko za loňským průměrem 4,1 miliardy korun. Makléři to vysvětlovali slabým zapojením zahraničních investorů. "Z důvodu dnešního uzavření japonské, americké a některých evropských burz byla obchodní aktivita spíše slabší," shrnul Marek Novák z firmy Cyrrus. 

Index PX 50 zavedla burza v dubnu 1994 na výchozí hodnotě 1000 bodů. Index PX-D burza počítá od roku 1999. Pražská burza investorům vydělává desítky procent ročně od roku 2002 včetně. Loni index PX 50 zpevnil o 42,7 procenta. 
,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!