21. ledna 2008 18:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pražská burza znovu prudce klesla

Praha  Světové burzy zachvátila panika, která ovlivnila i ceny českých akcií. Prudce poklesla cena osvědčených tahounů, například ČEZ ztratil pět procent, Telefónica O2 téměř šest. Buzovní index se ocitl na nejnižší hodnotě za více než 15 měsíců.

.  Hlavní index akcií PX oslabil o 4,62 procenta na 1489,6 bodu. Akcie největší obchodované společnosti, energetické skupiny ČEZ, ztratily přes pět procent na 1170 korun.

České akcie se podle obchodníků svezly s prodejní náladou na vyspělých zahraničních burzách, na nichž investory začal pohlcovat strach z recese v americké ekonomice a následně globálního ochlazení.

Trhy nepřesvědčil ani páteční balík prezidenta George Bushe na podporu slábnoucí americké ekonomiky. Například index německých akcií DAX předvedl největší denní propad od útoku od teroristického útoku na USA z 11. září 2001.

"Více jak šestiprocentní propady na západoevropských trzích jsou opravdu nevídané a netroufám si ani odhadovat, jak se zítra zachovají trhy za mořem," uvedl obchodník firmy Patria Finance Josef Kohout.

Akciové trhy jsou podle analytika společnosti Next Finance Vladimíra Pikory ve víru paniky a zcela odtržené od reality, protože české hospodářství a podniky jsou ve velmi dobré kondici.

Cena akcie prodejce ojetých vozů AAA Auto sestoupila o 6,77 procenta na 29,6 koruny, tedy na téměř polovinu ceny, za kterou akcie "áček" loni v září po veřejném úpisu na burze debutovaly. Akcie operátora Telefónica O2 přes očekávanou dividendu a zlepšené hospodaření odepsaly 5,72 procenta na 474,5 koruny. Akcie banky Erste, majitelky České spořitelny, klesly o 4,53 procenta na 1011 korun a akcie Komerční banky si pohoršily o 3,59 procenta na 3442 korun. Cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris se zřítily o 6,18 procenta na 6685 korun.

Přes dlouhodobě velmi nízké ceny českých akcií Pikora nyní raději nedoporučoval kupcům na trh vstupovat, protože se obával pokračující paniky. "Nakupovat už dneska je stále ještě rizikové, já bych si ještě trochu počkal," řekl s tím, že optimální je nakupovat ještě v době, kdy jdou ceny akcií na burzách směrem dolů.
ČTK, Lidovky.cz