22. října 2008 9:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pražskou burzu koupila vídeňská

Vídeňská burza získá většinový podíl v té pražské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vídeňská burza získá většinový podíl v té pražské | foto: Reprofoto

PRAHA Vídeňská burza cenných papírů a současná skupina akcionářů pražské burzy (BCPP) se dohodly na podmínkách prodeje většinového podílu v Burze cenných papírů Praha. Transakce zůstává předmětem regulatorních a dalších schválení.

"Jsme velice rádi, že se můžeme spojit s takto renomovaným a zavedeným partnerem v regionu. Věříme, že partnerství s vídeňskou burzou posílí expanzi českých kapitálových trhů," komentoval obchod Jan Klenor, generální ředitel společnosti Patria, jež je největším akcionářem Burzy cenných papírů Praha.

Cenu ani výši majoritního podílu v dominantním českém trhu cenných papírů účastníci obchodu nesdělili. Hodnota pražské burzy se odhaduje zhruba na pět až deset miliard korun, dřívější informace hovořily o prodeji až 90 procent akcií.

Největším akcionářem pražské burzy je investiční banka Patria Finance s takřka čtvrtinovým podílem. Následují Česká spořitelna (14,7 procenta) a investiční skupina Tiger Holding Four S.a.r.l. (13,5 procenta). Předními akcionáři vídeňské burzy jsou Bank Austria Creditanstalt (11,7 procenta), Erste Group Bank (9,4 procenta), tedy vlastník České spořitelny, a Raiffeisen Zentralbank (6,1 procenta).

Vídeňská burza cenných papírů je většinovým vlastníkem dvou burz ve střední a východní Evropě. Společně s Österreichische Kontrollbank vlastní vídeňská burza celkem 68,8procentní podíl v Budapešťské burze cenných papírů. V červnu letošního roku koupila vídeňská burza většinový podíl v Lublaňské burze cenných papírů.

Obě burzy poslední rok hospodařily s rekordním ziskem. Vídeňská burza loni vykázala více než dvojnásobný meziroční růst čistého zisku na takřka 59 milionů eur, přes 1,4 miliardy korun. Pražská burza vloni zvýšila čistý konsolidovaný zisk o více než třetinu na 198,5 milionu korun.

Generální ředitel BCPP Petr Koblic označil průběh transakce za důkaz profesionality akcionářů BCPP, zájemců o její koupi i dokladem vysoké kvality pražské burzy. "Gratuluji našim akcionářům k úspěšné dohodě, která předpokládám povede ke zdárnému uzavření celé transakce prodeje většinového akciového podílu Burzy cenných papírů Praha," uvedl. "Velmi se těším na
společnou diskusi s našimi kolegy z Rakouska, Maďarska a Slovinska na téma možností rozvoje regionální spolupráce burz," dodal.

Lidovky.cz, ČTK