12. května 2016 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Předčasné splacení hypotéky nebude problém, řekli poslanci. Třeba při rozvodu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: archiv Jaga

PRAHA Předčasné splacení hypotéky bude zřejmě možné i bez velkých sankcí. Sněmovní rozpočtový výbor dal ve středu zelenou tomuto návrhu sociálnědemokratického poslance Václava Votavy k zákonu o spotřebitelském úvěru.

Doporučení výboru může být poměrně zásadní pro závěrečné hlasování o předloze, které má dolní komora na programu ve druhé polovině května. Často se jím totiž řídí nerozhodnutí poslanci.

Úprava by měla výrazně pomoci lidem v obtížné finanční situaci, například během rozvodu. Podle pozměňovacího návrhu bude možné snáze prodat společný byt či dům zatížený hypotékou a peníze si rozdělit. Zjednodušit by se měly spory o majetek a složitá vyplácení partnerů po rozvodu.

Maximálně 50 tisíc korun

Hypotéku by bylo možné předčasně splatit v plné výši v případě, že chce spotřebitel dům či byt financovaný tímto úvěrem prodat. Podmínkou je ovšem smlouva s bankou trvající déle než 12, respektive 24 měsíců. Záleží na tom, které variantě dají poslanci přednost.

„Obecně je nutno říci, že rozšiřování možností předčasného splacení zdarma nebo za méně než účelně vynaložené náklady vypadá na první pohled líbivě z pohledu zájmu spotřebitelů, ale je třeba je důkladně zvažovat, protože každá možnost předčasného splacení zdarma se nakonec projeví ve vyšší úrokové sazbě,“ uvedla Kateřina Vaidišová z tiskového doboru ministerstva financí. „Je proto rozumné vázat tuto možnost na splnění určitých podmínek, konkrétně alespoň na skutečnost, že smluvní vztah trval nejméně dva roky,“ dodala.

Pokud by k předčasnému splacení došlo, věřiteli, tedy bance, vznikne právo na náhradu nákladů s tím spojených. Ty ovšem nesmějí přesáhnout jedno procento z předčasně splacené výše hypotéky, přičemž věřitel si může nárokovat maximálně 50 tisíc korun.

Dosud si banky účtovaly za předčasné splacení až násobně vyšší částky. Proto se jim navrhovaná změna nezdá.

„Chápeme, že z pohledu klienta to na první pohled působí atraktivně, ale pro banky a řízení jejich úrokové či likviditní pozice může toto opatření přinést významné komplikace,“ říká Vladimír Vojtíšek, šéf odboru řízení rizik Hypoteční banky. „Jsme vždy připraveni řešit s klienty jejich tíživou situaci, ať již jde o úmrtí, či invaliditu. Tento pozměňovací návrh však vnímáme jako rizikový,“ dodal.

Čtvrtina ročně bez sankce

Další zásadní změnou, kterou rozpočtový výbor podpořil, je možnost splatit bez sankcí ročně čtvrtinu hypotéky. Předchozí verze, která měla i podporu bank, však hovořila o možnosti uhradit pouze 20 procent hypotečního úvěru.

„Zvýšení každoročního limitu bezplatného splacení na 25 procent je bez větší nadsázky dárkem pro bohaté,“ tvrdí náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Filip Hanzlík. Většina spotřebitelů podle něj čerpá úvěr na bydlení právě proto, že nedisponuje dostatečnými vlastními zdroji na rychlejší splácení úvěru.

Banky by pak podle Hanzlíka byly nuceny zohlednit ztráty plynoucí z využívání tohoto benefitu lépe situovanými klienty. „Pravděpodobně se takto vzniklé ztráty přesunou na ekonomicky méně silné spotřebitele,“ dodal.

Pokud poslanci navrhované změny schválí, budou se týkat nových i dříve poskytnutých hypoték.